Forum Logo  

Anasayfa Forum Duyuruları Yönetim İletişim
 -
Geri Git   ForumAdasi.Com > Eğitim - Öğretim > Okul Tanıtımları

Okul Tanıtımları Üniversiteler başta olmak üzere liselerin de dahil olduğu, okul tanıtımlarının gerçekleştirildiği bölümdür.


Üniversitede Doğru Tercih Neye Göre Yapılır?

Üniversiteler başta olmak üzere liselerin de dahil olduğu, okul tanıtımlarının gerçekleştirildiği bölümdür.


Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni Konu Yeni Cevap
 
LinkBack Seçenekler Görüntüleme stilleri
Alt 24 Temmuz 2023, 16:13   #1
Çevrimdışı
Papatya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kullanıcıların profil bilgileri ziyaretçilere gizlidir.
Standart Üniversitede Doğru Tercih Neye Göre Yapılır?

Üniversitede Doğru Tercih Neye Göre Yapılır?

Üniversitede Doğru Tercih Neye Göre Yapılır?

[Foruma üye olmadığınız sürece forum içeriğindeki bağlantıları görüntüleyemezsiniz. Foruma üye olmak için TIKLAYIN!]

YKS sonuçları açıklandı. Tercih yapacak olan öğrenciler neye dikkat etmeli? İşte tercih yaparken dikkat etmeniz gereken unsurlar...

Küresel işbirlikleri

Üniversite seçiminde birinci kriter üniversitenin gelecek vizyonu, dünyaya bakışı ve uluslararası niteliğidir. Gençlerimiz, onları birer dünya vatandaşı olarak yetiştiren, küresel çapta tanınmış kurumlarla işbirliği yapan, öğrenci değişim programlarından yararlanma imkanı sunan, dünyanın her yerinde çalışabilecek eğitimi ve özgüveni verecek üniversiteleri tercih etmeli. Artık iş dünyası, işe alım tercihlerinde “Hangi üniversiteden mezunsun?” sorusunu birinci sırada sormaktan vazgeçti. Çünkü bilgiye, teknolojinin gelişmesi sayesinde artık herkes çok hızlı ve eşit biçimde ulaşabiliyor. Eleman seçimlerinde yeni ölçütler oluşuyor. Üniversite kültürünü gerçekten özümsemiş, problem çözme becerisi yetkinleşmiş, analitik düşünceye sahip olmak, bir aday için asıl tercih nedenleri haline dönüşüyor.

Sektörel işbirlikleri

Adayların üniversiteler arasında karar verme aşamasında olduğu bugünlerde seçilecek üniversitenin yalnızca iyi bir eğitim vermesi yetmiyor. Adayların beklentisi üniversitelerin alanında uzman, iş dünyasına yakın akademisyenleri, öğrenci odaklı değerleri ve en önemlisi henüz okurken öğrendiklerini sahada yani şirketlerde deneyimleyecek uygulama ve staj olanaklarına sahip olması. İşte bu aşamada eğitim ile çalışma hayatını bütünleştirmenin önemine inanan üniversiteler tercih etmelisiniz.

Kaliteli eğitim

Üniversitede seçilecek bölüm, kişinin bütün meslek hayatını ve özel hayatını etkileyecek bir tercih. Türkiye’nin dört bir yanında devlet ve vakıf üniversiteleri kalite ve eğitim anlamında birbirleriyle yarışıyor. Üniversiteler akademik ve teknik anlamda altyapılarını güçlendirmeye, geliştirdikleri ve uyguladıkları öğretim modelleriyle girişimci ve yenilikçi olmaya çalışıyor. Çünkü gençler artık kendi işlerini kurmanın, girişimci olmanın hayallerini kuruyor. Dolayısıyla üniversiteler de bir tercih meselesi olarak değil, bir zorunluluk olarak daha girişimci ve yenilikçi. Kaliteli bir eğitim yuvası; öğrencinin sadece bir disiplinde değil, diğer disiplinlerle etkileşim içinde eğitim almasına fırsat sunan; alanı ne olursa olsun, öğrencilerine analitik ve eleştirel düşünme yeterliliği kazandıran; insanı ve toplumu tanımasına, tarih, kültür ve medeniyet anlayışını geliştirmesine imkan veren bir kurumdur.

Gelişmiş sosyal olanaklar

Üniversite seçerken öğrencilerin öncelik vereceği ve dikkat edeceği konuların başında; üniversitenin bünyesinde bulunan akademik kadronun yetkinliği, kadronun alanında uzmanlığı, ulaşılabilirliği, mezun öğrencilerinin başarıları, üniversitenin sağladığı imkanlar (burslar, yurtdışı bağlantıları, sportif, kültürel, sosyal faaliyet ve kulüp çalışmaları) üniversitenin öğrenci gelişimine sağlayacağı katkılar (çalıştaylar, staj, seminerler, konferans, sektörel bağlantılar vb.), üniversitenin lokasyonu (şehir merkezine, akademik, mesleki, sosyal ve kültürel hayata ulaşılabilirliği), barınma, yemek ve burs imkanı, üniversitenin yabancı dil eğitim öğretim imkanı, ikinci bir yabancı dil öğrenme imkanı gelir.

Meslek tercihi aynı zamanda kişinin okul sonrası nasıl bir yaşam tarzına sahip olacağına; kişisel ve sosyal gelişim anlamında nasıl bir çizgi izleyeceğine; dünyayla iletişim konusunda kendisini nerede görmek istediğine dair de bir seçim anlamına geliyor. Öğrencinin tercihten önce nasıl bir gelecek hayali kurduğuna da karar vermesi gerekiyor. Önce eğitim alacağı konuyu seçecek ve sonra okulu seçecek.

Ulaşım kolaylığı

Okuduğunuz şehrin size mutlaka katkıları olacaktır. Ancak, bu katkı asla okuduğunuz üniversitenin sağlayacağı katkı kadar olmayacaktır. Bu nedenle öğrencilerin tercihlerinde önce bölüm, sonra üniversite, en son da şehir tercihi yapmaları gerekir. Ailenin yanında okumak sadece bütçe sorunları açısından öncelikle dikkate alınmalıdır. Aileye yakın şehirde olmak, özellikle ailenin psikolojik rahatlığı açısından etkilidir. Öğrenciyi yol zahmetinden kurtarır. Ancak sık gidip gelmeler hem maddi hem de öğrencilik konsantrasyonu açısından sıkıntıya yol açar. Bir üniversite ve bölüm sadece aileye yakın diye tercih edilmemelidir.

Staj olanakları

Okurken staj olanağına sahip olmak, sektörün içinde işi öğrenmek sizi diğer öğrencilerden bir adım öne taşır. Henüz öğrenciyken iş deneyimi yaşadığınız için mezun olduğunuzda tecrübeli biri olarak iş bulma sıkıntısı yaşamazsınız.[Foruma üye olmadığınız sürece forum içeriğindeki bağlantıları görüntüleyemezsiniz. Foruma üye olmak için TIKLAYIN!]

[Foruma üye olmadığınız sürece forum içeriğindeki bağlantıları görüntüleyemezsiniz. Foruma üye olmak için TIKLAYIN!]
  Alıntı
Yeni Konu Yeni Cevap

İçeriği Sosyalleştir

Etiketler
doğru, göre, neye, tercih, yapılır, Üniversitede


Şu anda bu konuyu görüntüleyen etkin kullanıcılar: 1 (0 üye ve 1 konuk)
 
Seçenekler
Görüntüleme stilleri

Gönderme Kuralları
Konu açma yetkiniz yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti ekleme yetkiniz yok
Mesaj düzenleme yetkiniz yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkSaat: 23:13.

Forum Bilgileri
Hukuki Aydınlatma Metni
ForumAdası, tüm hakları saklıdır.

Kurucu: Jön TüRk
Forum Sorumlusu: Zeze
Geliştiriciler: Regex & Cry
Tasarımcı: Mango

Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Altyapı bilgilerini okuduğunuz vBulletin yazılımı ForumAdası üzerinde lisanslı bir şekilde kullanılmaktadır.
ForumAdası; internet ortamında kullanıcıların içerik üretmelerine, bu içeriklerin de önceden onaya tabi tutulmaksızın yayımlanabilmesine olanak sağlayan bir forum sitesidir. Forum siteleri, tıpkı sosyal medya ve interaktif sözlükler gibi 5651 sayılı kanunun 2. maddesinin 1. fıkrasının "m" bendine göre Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermekte olan, hizmet ve içerikleri barındıran sistemleri sağlayan veya işleten platformdur.
5651 sayılı kanunun 5. maddesine göre yer sağlayıcı, yer sağladığı içeriği kontrol etmek veya hukuka aykırı bir faaliyetin söz konusu olup olmadığını araştırmakla yükümlü değildir. Başka bir deyişle ForumAdası üzerinden yapılan yazılı, görsel ya da işitsel paylaşımlardan doğabilecek yasal sorumluluk, mezkur içeriği paylaşan ForumAdası üyesi gerçek kişilere aittir. İlgili kanunun anılan maddesinin 2. fıkrasında da çok açık bir biçimde öngörüldüğü üzere; yer sağlayıcı, yer sağladığı hukuka aykırı içerikten, ceza sorumluluğu ile ilgili hükümler saklı kalmak kaydıyla, bu Kanunun 8 inci ve 9 uncu maddelerine göre haberdar edilmesi halinde ve teknik olarak imkân bulunduğu ölçüde hukuka aykırı içeriği yayından kaldırmakla yükümlüdür.
Açıklanan hukuki dayanaklar temelinde, hak ihlâli iddiasında bulunan hak sahipleri İLETİŞİM linkinden yer sağlayıcı ForumAdası yöneticilerine ihtarda bulunarak bahse konu hususu tebliğ etmeleri halinde incelemeler yapılıp, en geç 2 gün içerisinde gerekli işlemler tesis edilecektir.

5101 sayılı yasayla degişik 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince ForumAdası üzerinde telif hakkı bulunan MP3, video vb. eserlerin paylaşımı T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hak sahipliği verilmiş olan MÜ-YAP tarafindan yasaklanmış olup, yasal işlem olması halinde, paylaşan kişi ya da kişilerin bilgileri gerekli kurum ile paylaşılacaktır.