Tekil mesaj gösterimi
Alt 20 Eylül 2022, 15:34   #1
"Nosce te Ipsum"
Zeze - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Kayıt tarihi: 21 Mayıs 2022
Konum: Bulutların Üstünden ♥
Cinsiyet: Kadın
Mesajlar: 18,315
Konular: 4618
Burç: Balik
Takım: Galatasaray
Rep Gücü: 19402
Rep Puanı: 192182
Rep Grafiği: Zeze has a reputation beyond reputeZeze has a reputation beyond reputeZeze has a reputation beyond reputeZeze has a reputation beyond reputeZeze has a reputation beyond reputeZeze has a reputation beyond reputeZeze has a reputation beyond reputeZeze has a reputation beyond reputeZeze has a reputation beyond reputeZeze has a reputation beyond reputeZeze has a reputation beyond repute
Standart İğne Yapraklı Ağaç Türleriİğne Yapraklı Ağaç Türleri

Ladin: Düzgün gövdeli, yerden itibaren dallanan, genellikle sivri tepeli, her dem yeşil, boylu ağaçlardır.

Çam: Yaz, kış yeşildir. Boylu ağaç olup boyu 70 metreye kadar çıkabilmektedir. Bunun yanında çalı formunda olanları da vardır. Gençlik döneminde dallar çevrel dizilmiş ve yatay yönde gelişmektedir. Orta yaşa gelindiğinde ise dallar dağınık yapı eğilimindedir.

Köknar: Kuzey Yarım Küre’nin ılıman ve serin dağlık bölgelerinde yaklaşık 50 türle temsil edilen bir cinstir. Gençlikte piramidal, ileri yaşlarda konik formlu, dallar gövdeye çevrel dizilen her dem yeşil, boylu orman ağaçlarıdır. Gövde kabuğu açık gri renkli, ince ve düzgün, yaşlılarda ise kalın ve çatlaklıdır. Tomurcuklar genellikle reçinelidir.

Ardıç: Her dem yeşil, odunsu ağaç, ağaççık, çalı ya da yer örtücüdür. Gövde kabuğu yaşlı fertlerde ince, şeritler hâlinde boyuna çatlaklı, kırmızımtırakkahverengidir. Tomurcuklar çıplaktır. Yapraklar iğne ya da pul yaprak biçimindedir.

Servi: Yaz-kış yeşil dekoratif renk ve form özellikleri olan bitkilerdir. Ağaç ve ağaççık formundadır. Formların alt kısımları yuvarlak, dar veya geniş piramidal, yuvarlak çalımsı, sütun şeklinde veya sarkıcı olabilir.

Mazı: Mazılar her dem yeşil, ağaç, ağaççık ya da çalı formundadır. Kuzey Amerika’da doğal olarak bulunur 5 – 7 adet türü vardır. Mazılar genellikle dar piramit formlu olup dalcıklar yassıdır. Yassı dallar, yana veya yukarı yönelmiştir. Sürgünler basık, yapraklar pul şeklinde karşılıklı dizilmiştir. Sürgünlerin geniş yüzünde yer alanlar düzdür ve bunların sırt kısmında küresel yağ bezeleri vardır. Yanlarda bulunan pul yapraklar kayık gibi katlanmış ve sürgünleri kavramıştır.
__________________
♥ Yüreğinizi güzelleştirin. Çünkü bir ömür sizinle...
Zeze isimli Üye şuanda  online konumundadır   Alıntı