Forum Logo  


Bilgisayar - Donanım Bilgisayar, donanım ve yazılım forumlarıdır. Bilgisayar donanımı ve teknik konularda paylaşımlar yer alır.


Window 11 22H2 Yayınlandı: İşte Tüm Yenilikler!

Bilgisayar, donanım ve yazılım forumlarıdır. Bilgisayar donanımı ve teknik konularda paylaşımlar yer alır.


User Tag List

Like Tree1Beğeniler
  • 1 Post By Extraction

Yeni Konu Yeni Cevap
 
LinkBack Seçenekler Görüntüleme stilleri
Alt 22 Eylül 2022, 05:43   #1
Moderator
Extraction - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Kayıt tarihi: 22 Temmuz 2022
Konum: İstanbul
Cinsiyet: Erkek
Mesajlar: 414
Konular: 100
İlişki Durumu: Yok
Takım: Besiktas
Rep Gücü: 0
Rep Grafiği: Extraction is an unknown quantity at this point
Standart Window 11 22H2 Yayınlandı: İşte Tüm Yenilikler!

Windows 11'in İlk Büyük Güncellemesi Yayınlandı: İşte İşletim Sistemini Baştan Aşağı Yenileyen Güncellemeyle Gelen Tüm Özellikler

Microsoft, Windows 11'in ilk büyük özellik güncellemesi 22H2'yi yayınladı. Kademeli olarak kullanıcılara ulaşacak güncelleme, tonla yenilik ve güvenlik özelliği getirdi. İşte Windows 11'in yepyeni özellikleri...
ABD merkezli teknoloji devi Microsoft'un Ekim 2021'de kullanıma sunduğu Windows 11, bugün büyük bir güncelleme aldı. "Windows 11 22H2" olarak isimlendirilen bu güncelleme, Windows 11 için ilk büyük özellik güncellemesi olarak kayıtlara geçti. Peki Windows 11'in 190'dan fazla ülkede aşamalı olarak kullanıma sunulan yeni güncelleme, kullanıcıya neler sunuyor?

Microsoft tarafından hazırlanan bir blog gönderisine baktığımızda, Windows 11 22H2 güncellemesinin dört başlık altına toplandığını görüyoruz. Bu başlıklar; kolay ve güvenli kullanım, en iyi oyun deneyimi, üretkenlik ve iş yerleri için özel yönetim araçları olarak karşımıza çıkmış durumda. Şimdi gelin hep birlikte; Windows 11'in yepyeni özelliklerine bakalım.

Yeni erişebilirlik özellikleriyle engelli kullanıcılar için bugüne dek görülmemiş bir deneyim sunulacak!Windows 11 22H2 güncellemesindeki en dikkat çeken yeniliklerden bir tanesi, engelli kullanıcılara yönelik. Microsoft'un açıklamasına göre işletim sistemi, artık canlı altyazı desteği sunuyor. Böylelikle engelli kullanıcılar, bir şey izlerken veya dinlerken, doğrudan yazılı metinler görebilecekler. Ayrıca Windows 11 kullanıcıları bilgisayarlarını sesleriyle kullanabilecekleri gibi sesle yazılar da yazabilecekler.

Pencere yapıştırma özelliği ve Odaklanma Yardımı iyileştirildiMicrosoft'a göre Windows 11 22H2 güncellemesi, bugüne kadarki en iyi üretkenlik imkanlarını sunacak. Bu bağlamda; hazırlanan yeni özelliklere baktığımızda pencere yapıştırma özelliğinin iyileştirildiğini görüyoruz. Kullanıcılar artık daha fazla seçenek arasında ekranını bölebilecekler. Üstelik dokunmatik ekranlar için de özel olarak optimize edilen yerleşimler, kullanıcıların aynı anda birden çok pencereyi aktif olarak kullanmasını sağlayacak.Microsoft, bundan yıllar önce Odaklanma Yardımı isimli bir özelliği kullanıma sunmuştu. Bu özellik aktif edildiğinde, uygulamalardan gelen bildirimler kapatılıyor ve kullanıcıların yalnızca yaptıkları işe odaklanmaları sağlanıyordu. Windows 11 22H2 ile bu özellik de güncellendi. Odaklanma Yardımı artık Saat uygulaması ile entegreli bir şekilde çalışıyor. Kullanıcılar bu sayede, zamanlayıcıyı aktif hale getirebilecek ve hatta molalar için bile uyarılacaklar.

Görüntülü görüşmelerde efekt kullanmak için ayrı bir uygulamaya gerek kalmadı!Microsoft, Windows Studio Efektleri isimli yeni özellik sayesinde kullanıcıların mümkün olan en iyi görüntülü ve sesli görüşme deneyimi yaşamasına imkan tanıyacak. Yapılan açıklamaya göre kullanıcılar, bundan sonra arka planı bulanıklaştırma gibi efektleri harici bir uygulamaya ihtiyaç duymadan yapabilecekler. Ayrıca yapay zeka ile kullanıcı hareket ettikçe kamera da hareket ediyor gibi gösterilecek. Bu da görüntünün her zaman sabit kalmasını sağlayacak.

Movie Maker, yıllar sonra Clipchamp olarak geri döndü!Microsoft'un Windows 7 ve önceki işletim sistemlerinde sunduğu Movie Maker isimli video oluşturma ve düzenleme uygulaması, Windows 11'de Clipchamp olarak geri döndü. Uzun zamandır Microsoft Store üzerinden sunulan uygulamayı tümüyle elden geçiren ve yepyeni özellikler ile donatan Microsoft, Clipchamp'ın önyüklü gelen uygulamalar arasında yer alacağını duyurdu. Microsoft'a göre Clipchamp, en çok da içerik üreticiler için faydalı hale getirilmiş durumda.

Oyunlar için özel performans optimizasyonları

Windows 11 22H2 güncellemesi, oyuncular için de özel bir çalışma içeriyor. Microsoft'un açıklamasına göre oyun tutkunları, Windows 11'in son güncellemesinden sonra çok daha iyi bir oyun deneyimi yaşayacaklar. İşletim sisteminin donanımla daha uyumlu çalışacağı özel optimizasyonlar yapıldığından bahseden yetkililer, özellikle de otomatik HDR ve değişken yenileme hızı yeteneklerinin iyileştirildiğini ifade ediyorlar.

Android uygulamalar, tüm Windows 11 bilgisayarlara yüklenebilecekMicrosoft, Amazon ile bir iş birliği yapmış ve Android tabanlı uygulamaları Windows 11 ile kullanılabilir hale getirmişti. Şimdiyse Amazon Appstore özelliğinin kapsamı genişletildi. Microsoft'a göre dünya genelindeki tüm kullanıcılar, Android tabanlı uygulamaları bilgisayarlarına yükleyebilecekler. Burada kullanıcıya yöneltilen tek şart, mobil uygulamanın sistem gereksinimlerinin karşılanıyor olması.

Windows 11, bireysel kullanıcılar ve iş yerleri için hiç olmadığı kadar güvenliMicrosoft, Windows 11 22H2 güncellemesi ile işletim sistemi de güvenli bir hale getirdi. Bu bağlamda; Smart App Control isimli bir özellik ile güvenilmeyen veya imzalanmamış uygulamaların, komut dosyalarının ve kötü amaçlı makroların Windows 11'de çalışmasını engellenecek. Bu sayede işletmelerde kullanılan cihazlar, kötü amaçlı yazılım ve siber saldırılardan aktif olarak korunmaya başlayacaklar.

Microsoft Defender SmartScreen de Windows 11'in ilk büyük özellik güncellemesinden üzerine düşeni aldı. Kullanıcıların Microsoft hesapları, bundan sonra kötü amaçlı yazılım veya internet sitelerine veri kaptırıp kaptırmadıkları yönünde analiz edilecek. Olası bir sorun tespiti halinde de kullanıcı uyarılacak. Böylelikle bireysel kullanıcı bilinçsiz birisi de olsa Microsoft tarafından korunmuş olacak.

Onlarca pencere açma devri sona erdi: Dosya Gezgini, sekme özelliğine kavuştu!Microsoft, Windows 11'in Dosya Gezgini için de önemli bir çalışma yaptı. Kullanıcılar, 22H2 güncellemesini yükledikten sonra, onlarca pencere açmaya ihtiyaç duymayacaklar. Çünkü Windows 11'deki Dosya Gezgini, bundan böyle sekme desteği sunacak. Böylelikle Windows'ta klasörler arasında dolaşmak, tıpkı Google Chrome veya Microsoft Edge'deki gibi sekmeler aracılığıyla yapılacak.

Dosya Gezgini'nin yenilikleri bundan ibaret değil. Kullanıcılar, yeni sürümde Dosya Gezgini'ni açtıkları zaman yeni kategoriler görecekler. Bu kategoriler, son kullanılanlar ve favoriler olacak. Bir dosya veya klasörü favorisine ekleyen kullanıcı, o klasör veya dosyaya ulaşmak için sadece Dosya Gezgini'ni açacak. Depolama yoluna gitmeye gerek kalmamış durumda.

Başlat menüsü, sabitlenmiş uygulamaların klasörler halinde gösterilmesini sağlayacakWindows 11 22H2 güncellemesinin kullanıcılara sunduğu bir diğer yenilik de Başlat menüsünde kendisini göstermiş durumda. Kullanıcılar bundan sonra, Başlat'a sabitledikleri uygulamaları klasörler haline getirip, daha derli toplu bir görünüm deneyimi yaşayabilecekler. Ayrıca Windows 11'in Başlat menüsü, bundan sonra özelleştirmeye de imkan tanıyacak. Kullanıcılar, menü görünümünü diledikleri gibi değiştirebilecekler.Windows 11 22H2 ile gelen diğer özellikler:

Windows 11'in 22H2 güncellemesi ile Fotoğraflar uygulaması da yenilendi. Akıllı telefonlarda gördüğümüz Galeri uygulamalarına benzer bir deneyim sunmaya başlayan Fotoğraflar uygulaması, OneDrive'a yedekleme işlemini kolaylaştırıyor. Ayrıca bu uygulamada Anılar isimli yeni bir bölüm bulunacak ve kullanıcılar, zaman zaman Anılar üzerinden eski fotoğraflarını hatırlayacaklar.


Windows 11'in yeni sürümünde kopyalanan telefon numaraları, doğrudan Skype veya Microsoft Teams üzerinden arama yapmak için kullanılabilecek. Bir tarihin kopyalanması durumunda ise Takvim uygulaması devreye girecek ve bu tarihte önemli bir etkinlik olup olmadığı sorulacak. Gerekli görülmesi durumunda doğrudan hatırlatıcılar oluşturulabilecek.


Kullanıcılar, Windows 11'in son sürümünde yakındaki cihazlar özelliğinden de daha geniş kapsamlı bir şekilde faydalanabilecekler. Masaüstü bilgisayarlar da dahil olmak üzere yakındaki tüm cihazlar, paylaşımlar için aktif olarak kullanılabilecek.

Webtekno
Jön TüRk bunu beğendi.
__________________
Mağdur rolünü oynamaktan bıkmadılar
Aydınlığa sarılmayanlara bak
Geçmişin tüm vergileri yarınlara sadaka
Al hepsini, suriye den pakistana kadar, al
Sonra yapsın reklamını çalışmayan
Kafalar
Extraction isimli Üye şuanda  online konumundadır   Alıntı
Alt 23 Eylül 2022, 01:20   #2
Jön TüRk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Kayıt tarihi: 21 Mayıs 2022
Konum: Başkent
Cinsiyet: Erkek
Mesajlar: 2,270
Konular: 83
Burç: Ikizler
Takım: Trabzonspor
Rep Gücü: 3
Rep Grafiği: Jön TüRk is on a distinguished road
Standart Yanıt: Window 11 22H2 Yayınlandı: İşte Tüm Yenilikler!

Git gide daha fazla alan kaplıyor ve fazla detaylı.Bunların yüzünden Pc yenilemek zorunda kalacağım (:
__________________

“ Siz çoksunuz,biz Türk..."


Bilge Kağan
Jön TüRk isimli Üye şuanda  online konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Yeni Cevap

İçeriği Sosyalleştir

Etiketler
22h2, tüm, window, yayınlandı, yenilikler, İşte


Şu anda bu konuyu görüntüleyen etkin kullanıcılar: 1 (0 üye ve 1 konuk)
 
Seçenekler
Görüntüleme stilleri

Gönderme Kuralları
Konu açma yetkiniz yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti ekleme yetkiniz yok
Mesaj düzenleme yetkiniz yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
WhatsApp'a gelen son yenilikler Jön TüRk Sosyal Ağlar 2 14 Eylül 2022 13:40
Assassin's Creed Mirage için ilk fragman yayınlandı Extraction Oyun Haberleri 1 10 Eylül 2022 23:37
Black Panther: Wakanda Forever’dan ilk fragman yayınlandı Extraction Film Tanıtımları 0 26 Temmuz 2022 17:10
John Wick: Chapter 4 Fragmanı ve Çıkış Tarihi Yayınlandı Extraction Film Tanıtımları 1 23 Temmuz 2022 18:16
iOS ve iPadOS 15.6 için dördüncü geliştirici beta sürümü yayınlandı Jön TüRk iOS 0 30 Haziran 2022 23:53


Saat: 13:14.

Forum Bilgileri
Hukuki Aydınlatma Metni
ForumAdası, tüm hakları saklıdır.

Kurucular: Jön TüRk & Eftamintokoftiden
Forum Sorumlusu: Zeze
Geliştiriciler: Regex & Cry
Tasarımcı: Mango

Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.

Altyapı bilgilerini okuduğunuz vBulletin yazılımı ForumAdası üzerinde lisanslı bir şekilde kullanılmaktadır.
ForumAdası; internet ortamında kullanıcıların içerik üretmelerine, bu içeriklerin de önceden onaya tabi tutulmaksızın yayımlanabilmesine olanak sağlayan bir forum sitesidir. Forum siteleri, tıpkı sosyal medya ve interaktif sözlükler gibi 5651 sayılı kanunun 2. maddesinin 1. fıkrasının "m" bendine göre Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermekte olan, hizmet ve içerikleri barındıran sistemleri sağlayan veya işleten platformdur.
5651 sayılı kanunun 5. maddesine göre yer sağlayıcı, yer sağladığı içeriği kontrol etmek veya hukuka aykırı bir faaliyetin söz konusu olup olmadığını araştırmakla yükümlü değildir. Başka bir deyişle ForumAdası üzerinden yapılan yazılı, görsel ya da işitsel paylaşımlardan doğabilecek yasal sorumluluk, mezkur içeriği paylaşan ForumAdası üyesi gerçek kişilere aittir. İlgili kanunun anılan maddesinin 2. fıkrasında da çok açık bir biçimde öngörüldüğü üzere; yer sağlayıcı, yer sağladığı hukuka aykırı içerikten, ceza sorumluluğu ile ilgili hükümler saklı kalmak kaydıyla, bu Kanunun 8 inci ve 9 uncu maddelerine göre haberdar edilmesi halinde ve teknik olarak imkân bulunduğu ölçüde hukuka aykırı içeriği yayından kaldırmakla yükümlüdür.
Açıklanan hukuki dayanaklar temelinde, hak ihlâli iddiasında bulunan hak sahipleri İLETİŞİM linkinden yer sağlayıcı ForumAdası yöneticilerine ihtarda bulunarak bahse konu hususu tebliğ etmeleri halinde incelemeler yapılıp, en geç 2 gün içerisinde gerekli işlemler tesis edilecektir.

5101 sayılı yasayla degişik 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince ForumAdası üzerinde telif hakkı bulunan MP3, video vb. eserlerin paylaşımı T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hak sahipliği verilmiş olan MÜ-YAP tarafindan yasaklanmış olup, yasal işlem olması halinde, paylaşan kişi ya da kişilerin bilgileri gerekli kurum ile paylaşılacaktır.