Forum Logo  


Ekonomi Haberleri Ekonomi, piyasalar, döviz kurları, borsa gibi konular üzerinde güncel haber paylaşımlarını bulabileceğiniz bölüm.


Sosyal konut projesi başladı

Ekonomi, piyasalar, döviz kurları, borsa gibi konular üzerinde güncel haber paylaşımlarını bulabileceğiniz bölüm.


Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni Konu Yeni Cevap
 
LinkBack Seçenekler Görüntüleme stilleri
Alt 14 Eylül 2022, 13:35   #1
Jön TüRk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Kayıt tarihi: 21 Mayıs 2022
Konum: Başkent
Cinsiyet: Erkek
Mesajlar: 4,846
Konular: 117
Burç: Ikizler
Takım: Trabzonspor
Rep Gücü: 880217
Rep Puanı: 8801684
Rep Grafiği: Jön TüRk has a reputation beyond reputeJön TüRk has a reputation beyond reputeJön TüRk has a reputation beyond reputeJön TüRk has a reputation beyond reputeJön TüRk has a reputation beyond reputeJön TüRk has a reputation beyond reputeJön TüRk has a reputation beyond reputeJön TüRk has a reputation beyond reputeJön TüRk has a reputation beyond reputeJön TüRk has a reputation beyond reputeJön TüRk has a reputation beyond repute
Standart Sosyal konut projesi başladı

Sosyal konut projesi başladı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, sosyal konut projesi ile ilgili detayları paylaştı. Başvuruların bugün başladığını belirten Kurum, "Başvuru yapacak vatandaşlarda İstanbul için en fazla net 18 bin lira, yurt genelinde ise en fazla 16 bin lira olması şartı aranacak." dedi.

Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın detaylarını duyurduğu sosyal konut projesi için bugün başvurular başladı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum vatandaşların projeye yoğun ilgi gösterdiğini ve başvuru sayısının 224 bine ulaştığını açıkladı.

HANE GELİRİ ŞARTI İSTANBUL'DA 18, DİĞER İLLERDE 16 BİN TL

Sosyal konut ve arsa satışı başvurularının Ekim ayı sonuna kadar süreceğini açıklayan Bakan Kurum, başvuru yapmak için şartları da ayrıntılarıyla paylaştı. Kurum, "Başvuru yapacak vatandaşlarda İstanbul için en fazla net 18 bin lira, yurt genelinde ise en fazla 16 bin lira olması şartı aranacak." dedi. Bakan ayrıca 18 yaşını tamamlamış gençlerin evlerinde artık misafir olduğunu belirterek ailesinin geliri ne kadar olursa olsun hane geliri kriterine takılmadıklarını duyurdu.

EVLERİN FİYATLARI NE KADAR OLACAK?

Bakan Kurum'un konuyla ilgili düzenlenen basın toplantısında verdiği bilgilere göre proje kapsamındaki 2+1 konutların büyüklüğü 75 ila 85 metrekare arasında değişecek. Fiyatları da 608 bin liradan başlayacak 770 bin liraya kadar çıkacak. 3+1 konutla ise 105 metrekare olacak ve fiyatları 850 bin ila 950 bin TL arası olacak.

KİRAYA VERİLEBİLECEK

Ailelerden miras kalan ev hisseleri olanların da projeye başvuruda bulunabileceklerini belirten Bakan Kurum "Sonradan TC vatandaşı olanlar da bu projeye şartları uygunsa katılabilir. Sosyal konutu satış borcu bitmeden yapılamayacak. Ancak kiraya verebilir bu daireyi" dedi. Bakan Kurum 18 yaşından büyük bir çocuk varsa aynı haneden 2 başvuru yapılabileceğini belirtti.

"İKİ ÇEŞİT ARSA VAR"

Konut amaçlı arsa satışına ilişkin bilgi veren Bakan Kurum şunları söyledi: "Vatandaşlarımız gidecekler, kendi evlerini bu arsalara yapabilecekler. İki çeşit arsamız var. İlki, 350 ila 500 metrekarelik büyüklükte olacak. Buralarda yapılacak konut büyüklükleri ise 105 ile 150 metrekare olacak. Vatandaşımız, 192 bin 500 liradan başlayan toplam fiyat ve 1.604 liradan başlayan taksitlerle, 10 yıl vadeyle, faizsiz şekilde ödeneceği bir yöntemle arsasını alacak. İkincisi ise; hisseli parseller olacak. Burada da konut büyüklüğü 150 metrekare olacak. 112 bin 500 liradan başlayan toplam fiyat ve 937 liradan başlayan taksitlerle, yine 10 yıl vadeyle ve faizsiz bir şekilde insanımız arsasına kavuşacak."

ARSA VE SANAYİ İŞYERİ BAŞVURULARI 10 EKİM'DE BAŞLIYOR

Proje kapsamındaki bir diğer yatırımın ise yeni işyerleri olduğunu belirten Bakan Kurum "İlk etapta Ankara'dan Adana'ya, Erzurum'dan Diyarbakır'a, Kastamonu'dan Konya'ya 28 ilimizde toplamda; 50 ile 200 metrekare büyüklüğünde 10 bin yeni işyeri yapıyoruz. Küçük ve orta ölçekli sanayicimizin istifadesine sunuyoruz. İnşallah bu işyerleri; ülkemizin yatırımına, üretimine, sanayisine, istihdamına büyük katkı sunacak. Bu işyerlerinin de ödemeleri şu şekilde olacak. 350 bin liradan başlayan fiyatlar ve 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle, 120 ay vadeyle sanayicimiz, genç girişimcilerimiz yeni işyerlerinden istifade edebilecek. Başvuruları bugün başlattık. Ekim ayı sonuna kadar sürecek. İnşallah ilk temellerimizi kısım kısım, Kasım-Aralık gibi atıyoruz. Yine arsa ve sanayi işyeri için başvurularımız 10 Ekim'de başlıyor, 7 Kasım'a kadar da devam edecek. İlk etap konutlarını azami 2 yıl içinde bitireceğiz" dedi.

2 TRİLYON LİRALIK EKONOMİK HAREKETLİLİK
Projenin yaklaşık 900 milyar liralık yatırım değerine sahip olduğunu ifade eden Bakan Kurum "Çarpan etkisiyle, 2 trilyon liradan fazla ekonomik hareketliliğe yol açacağını hesaplıyoruz" diye konuştu.

haberler.com
__________________

“ Siz çoksunuz,biz Türk..."


Bilge Kağan
Jön TüRk isimli Üye şuanda  online konumundadır   Alıntı
Alt 14 Eylül 2022, 13:39   #2
Jön TüRk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Kayıt tarihi: 21 Mayıs 2022
Konum: Başkent
Cinsiyet: Erkek
Mesajlar: 4,846
Konular: 117
Burç: Ikizler
Takım: Trabzonspor
Rep Gücü: 880217
Rep Puanı: 8801684
Rep Grafiği: Jön TüRk has a reputation beyond reputeJön TüRk has a reputation beyond reputeJön TüRk has a reputation beyond reputeJön TüRk has a reputation beyond reputeJön TüRk has a reputation beyond reputeJön TüRk has a reputation beyond reputeJön TüRk has a reputation beyond reputeJön TüRk has a reputation beyond reputeJön TüRk has a reputation beyond reputeJön TüRk has a reputation beyond reputeJön TüRk has a reputation beyond repute
Standart Yanıt: Sosyal konut projesi başladı

Sosyal konut projesinde ilk temel ne zaman atılacak?

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kurum, sosyal konut projesinde başvuruların ilk gününde 224 bini aştığını duyurdu. Kurum projeyle ilgili merak edilen detayları paylaşırken, "İlk temeli, Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle ekim ayında atacağız." ifadelerini kullandı.

Dün Ankara'da büyük bir törenle detayları paylaşılan sosyal konut projesi için başvurular bugün itibarıyla başladı. Saat 12.45 itibarıyla projeye 224 binden fazla başvuru yapıldı. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum da bir basın toplantısı düzenleyerek başvurulara ilişkin ilk sayıları ve ayrıntıları paylaştı.

"YOĞUN BİR İLGİ VAR"

Kurum, "Türkiye ihtiyacı olan her ürünü her hizmeti üretme kapasitesine sahip bir ülkedir. Kendi vizyonumuz ve hedeflerimiz var. 20 yıldır hep sosyal devletin temel görevi olan sosyal konutu önceliklerimiz arasında gördük. Daha fazla vatandaşımızın ev sahibi olabilmesi için çalışıyoruz. Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesini yürütüyoruz. Tüm şehirlerde projeye yoğun ilgi var. Bizleri arayıp tek tek bilgi alıyor ve teşekkür ediyorlar. Dünden beri telefonlarımız susmuyor." dedi.

TEMELİ EKİM'DE ATILACAK

Bakan ayrıca projede ilk temelin Ekim ayında atılacağını belirterek, "İlk temeli, Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle ekim ayında atacağız." ifadelerini kullandı.

"KİRA VE KONUT FİYATLARININ DÜŞMESİNİ SAĞLAYACAĞIZ"

Kurum açıklamalarına şöyle devam etti: "Emekli ve gençlere 50'şer bin konut kontenjanı sağlandı. 2+1 için 608, 3+1 konut için 850 bin TL ödeme yapılacak. Ödemeler sözleşmelere imza atıldıktan sonra başlayacak. Toplam daire bedelinin yüzde 10'u peşinat olarak ödenecek. Konutta taksit ödemeleri kura değil sözleşme yapıldığı tarih itibarıyla başlayacak. Sosyal konutta 18 yaşından büyük çocuk varsa aynı haneden iki başvuru yapılabilir. Sosyal konutlarda borç ödenene dek satış hakkı olmayacak, kiralama hakkı tanınacak. Dükkan ve arsa başvuruları 10 Ekim-7 Kasım arasında yapılacak. Bugün başvuru yapanla ekim ayının sonunda başvuru yapan arasında hiçbir fark yok. Noter huzurunda kuralarımızı çekeceğiz. Adaletli bir şekilde bu süreci yöneteceğiz. Kira/konut fiyatlarının düşmesini sağlayacağız"

KADEMELİ BAŞVURU

Çevrim içi başvuruda yaşanabilecek yoğunluğun önüne geçebilmek için e-devlet üzerinden başvuruları kademeli olarak alınıyor. Bugün TC kimlik numarasının son hanesi 0 olan vatandaşlar başvuru yapabilecek. 2,4,6,8 numaralar da sırasıyla yarından itibaren başvurabilecek. 19 Eylül 2022 Pazartesi gününden itibaren ise herhangi bir sınırlama olmaksızın tüm vatandaşlar başvurularını iletebilecek.

Gözde Nur Bayar
Gündem EditörüHaberler.com - Emlak
__________________

“ Siz çoksunuz,biz Türk..."


Bilge Kağan
Jön TüRk isimli Üye şuanda  online konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Yeni Cevap

İçeriği Sosyalleştir

Etiketler
başladı, konut, projesi, sosyal, sosyal konut projesi


Şu anda bu konuyu görüntüleyen etkin kullanıcılar: 1 (0 üye ve 1 konuk)
 
Seçenekler
Görüntüleme stilleri

Gönderme Kuralları
Konu açma yetkiniz yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti ekleme yetkiniz yok
Mesaj düzenleme yetkiniz yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıtlar Son Mesaj
Sevgiliyle/Eşle Ortak Sosyal Medya Hesabı Kullanmak Zeze ForumAdası Sözlük 9 02 Ekim 2022 23:36
Deniz Seki Yaptığı Photoshop Hilesi İle Sosyal Medyanın Diline Düştü Papatya Magazin Haberleri 3 02 Eylül 2022 21:27
Tam yeni projesi başladı derken.Mahkum'dan ayrılığı muallakta olan isimden kötü haber Zeynep Magazin Haberleri 1 30 Temmuz 2022 12:49
3 milyar 125 milyon TL'lik sosyal yardım ödemeleri öne çekildi Demirbaş Ekonomi Haberleri 0 08 Temmuz 2022 19:26
Fenerbahçe'den yıldız göndermesi! Sosyal medyadan flaş paylaşım Demirbaş Fenerbahçe 1 07 Temmuz 2022 19:28


Saat: 01:55.

Forum Bilgileri
Hukuki Aydınlatma Metni
ForumAdası, tüm hakları saklıdır.

Kurucular: Jön TüRk & Eftamintokoftiden
Forum Sorumlusu: Zeze
Geliştiriciler: Regex & Cry
Tasarımcı: Mango

Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2023, Jelsoft Enterprises Ltd.

Altyapı bilgilerini okuduğunuz vBulletin yazılımı ForumAdası üzerinde lisanslı bir şekilde kullanılmaktadır.
ForumAdası; internet ortamında kullanıcıların içerik üretmelerine, bu içeriklerin de önceden onaya tabi tutulmaksızın yayımlanabilmesine olanak sağlayan bir forum sitesidir. Forum siteleri, tıpkı sosyal medya ve interaktif sözlükler gibi 5651 sayılı kanunun 2. maddesinin 1. fıkrasının "m" bendine göre Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermekte olan, hizmet ve içerikleri barındıran sistemleri sağlayan veya işleten platformdur.
5651 sayılı kanunun 5. maddesine göre yer sağlayıcı, yer sağladığı içeriği kontrol etmek veya hukuka aykırı bir faaliyetin söz konusu olup olmadığını araştırmakla yükümlü değildir. Başka bir deyişle ForumAdası üzerinden yapılan yazılı, görsel ya da işitsel paylaşımlardan doğabilecek yasal sorumluluk, mezkur içeriği paylaşan ForumAdası üyesi gerçek kişilere aittir. İlgili kanunun anılan maddesinin 2. fıkrasında da çok açık bir biçimde öngörüldüğü üzere; yer sağlayıcı, yer sağladığı hukuka aykırı içerikten, ceza sorumluluğu ile ilgili hükümler saklı kalmak kaydıyla, bu Kanunun 8 inci ve 9 uncu maddelerine göre haberdar edilmesi halinde ve teknik olarak imkân bulunduğu ölçüde hukuka aykırı içeriği yayından kaldırmakla yükümlüdür.
Açıklanan hukuki dayanaklar temelinde, hak ihlâli iddiasında bulunan hak sahipleri İLETİŞİM linkinden yer sağlayıcı ForumAdası yöneticilerine ihtarda bulunarak bahse konu hususu tebliğ etmeleri halinde incelemeler yapılıp, en geç 2 gün içerisinde gerekli işlemler tesis edilecektir.

5101 sayılı yasayla degişik 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince ForumAdası üzerinde telif hakkı bulunan MP3, video vb. eserlerin paylaşımı T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hak sahipliği verilmiş olan MÜ-YAP tarafindan yasaklanmış olup, yasal işlem olması halinde, paylaşan kişi ya da kişilerin bilgileri gerekli kurum ile paylaşılacaktır.