Forum Logo  

Anasayfa Forum Duyuruları Yönetim İletişim
 -
Geri Git   ForumAdasi.Com > Eğitim - Öğretim > Meslek Tanıtımları

Meslek Tanıtımları Tüm mesleklere yer veren, mesleki gelişimlerin ve tanıtımların yapıldığı bölümdür.


Yüksek Gıda Mühendisi İş Tanımı | Ne İş Yapar?

Tüm mesleklere yer veren, mesleki gelişimlerin ve tanıtımların yapıldığı bölümdür.


Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni Konu Yeni Cevap
 
LinkBack Seçenekler Görüntüleme stilleri
Alt 15 Eylül 2023, 17:12   #1
Çevrimiçi
Avatarsız Forum Üyesi
Kullanıcıların profil bilgileri ziyaretçilere gizlidir.
Standart Yüksek Gıda Mühendisi İş Tanımı | Ne İş Yapar?

Yüksek Gıda Mühendisi İş Tanımı | Ne İş Yapar?Yüksek Gıda Mühendisi Ne Demek?
Gıdaların güvenilir bir şekilde işlenmesi, hijyenik bir ortamda üretilmesi, dağıtımının yapılması ve paketlenmesi gibi işleri bilimsel bilgiler ışığında gerçekleştiren kişilere "Gıda mühendisi" denir. Üniversitelerin ilgili bölümlerinde Gıda Mühendisliği eğitimini bitirdikten sonra aynı alan üzerinde yüksek lisansını tamamlayanlara ise yüksek gıda mühendisi denir.

Fizik, Kimya, Biyokimya, Mikrobiyoloji gibi diğer bilim alanlarıyla iş birliği içerisinde çalışarak gıdaların hijyen kurallarına uygun olarak üretim, paketleme, dağıtım sürecini planlayan yüksek gıda mühendisi, gıda üretimiyle ilgili tüm süreçleri takip eder.

Yüksek Gıda Mühendisi Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?
Gıda sektöründe; araştırma geliştirme, kalite güvence, üretim, ithalat ve ihracat, pazarlama alanlarında mühendis ya da yönetici olarak çalışabilen yüksek gıda mühendisinin görevleri arasında şunlar yer alır:
  • Gıdaların hijyenik şartlarda işlenmesini, üretilmesini, paketlenmesini ve dağıtılmasını sağlamak,
  • Gıdaları doğru ve güvenli bir şekilde muhafaza etmek ve korumak,
  • Görev yaptığı firmanın var olan üretim projelerini incelemek, yeni projeler yaratmak,
  • Gıda numuneleri almak, test etmek, değerlendirmek, incelemek ve üst yönetime raporlamak,
  • Üretim aşamaları için kullanılan mevcut ekipmanı ve sistemleri değerlendirmek, yeni ekipmanlar için araştırmalar yapmak.
Yüksek Gıda Mühendisi Olmak İçin Gerekenler
Üniversitelerin Mühendislik Fakültelerine bağlı olan Gıda Mühendisliği bölümünden mezun olarak Gıda Bilimleri ya da Gıda Teknolojisi ana bilim dallarından birinde yüksek lisansınızı tamamlarsanız yüksek gıda mühendisi olabilirsiniz.

Yüksek Gıda Mühendisi Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?
Öğrencinin bilimsel araştırmalar yapmasını destekleyerek bilgiye ulaşma, değerlendirme ve yorumlama yeteneği kazanmasını sağlayan yüksek lisans programını tamamlayan yüksek gıda mühendisi; Gıdalarda Isısal İşlemler, Kalite Yönetim Sistemleri, Organik Gıdaların İşlenmesi, Gıda Maddelerinde Kontaminantlar, Antimikrobiyal ve Antioksidan Maddeler, Gıda Zehirlenmeleri ve Enfeksiyonları, Gıda İşlemede Analiz ve Modelleme, İleri Gıda Mikrobiyolojisi gibi dersleri alır.


  Alıntı
Yeni Konu Yeni Cevap

İçeriği Sosyalleştir

Etiketler
gıda, mühendisi, tanımı, yapar, yüksek


Şu anda bu konuyu görüntüleyen etkin kullanıcılar: 1 (0 üye ve 1 konuk)
 
Seçenekler
Görüntüleme stilleri

Gönderme Kuralları
Konu açma yetkiniz yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti ekleme yetkiniz yok
Mesaj düzenleme yetkiniz yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkSaat: 13:10.

Forum Bilgileri
Hukuki Aydınlatma Metni
ForumAdası, tüm hakları saklıdır.

Kurucu: Jön TüRk
Forum Sorumlusu: Zeze
Geliştiriciler: Regex & Cry
Tasarımcı: Mango

Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Altyapı bilgilerini okuduğunuz vBulletin yazılımı ForumAdası üzerinde lisanslı bir şekilde kullanılmaktadır.
ForumAdası; internet ortamında kullanıcıların içerik üretmelerine, bu içeriklerin de önceden onaya tabi tutulmaksızın yayımlanabilmesine olanak sağlayan bir forum sitesidir. Forum siteleri, tıpkı sosyal medya ve interaktif sözlükler gibi 5651 sayılı kanunun 2. maddesinin 1. fıkrasının "m" bendine göre Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermekte olan, hizmet ve içerikleri barındıran sistemleri sağlayan veya işleten platformdur.
5651 sayılı kanunun 5. maddesine göre yer sağlayıcı, yer sağladığı içeriği kontrol etmek veya hukuka aykırı bir faaliyetin söz konusu olup olmadığını araştırmakla yükümlü değildir. Başka bir deyişle ForumAdası üzerinden yapılan yazılı, görsel ya da işitsel paylaşımlardan doğabilecek yasal sorumluluk, mezkur içeriği paylaşan ForumAdası üyesi gerçek kişilere aittir. İlgili kanunun anılan maddesinin 2. fıkrasında da çok açık bir biçimde öngörüldüğü üzere; yer sağlayıcı, yer sağladığı hukuka aykırı içerikten, ceza sorumluluğu ile ilgili hükümler saklı kalmak kaydıyla, bu Kanunun 8 inci ve 9 uncu maddelerine göre haberdar edilmesi halinde ve teknik olarak imkân bulunduğu ölçüde hukuka aykırı içeriği yayından kaldırmakla yükümlüdür.
Açıklanan hukuki dayanaklar temelinde, hak ihlâli iddiasında bulunan hak sahipleri İLETİŞİM linkinden yer sağlayıcı ForumAdası yöneticilerine ihtarda bulunarak bahse konu hususu tebliğ etmeleri halinde incelemeler yapılıp, en geç 2 gün içerisinde gerekli işlemler tesis edilecektir.

5101 sayılı yasayla degişik 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince ForumAdası üzerinde telif hakkı bulunan MP3, video vb. eserlerin paylaşımı T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hak sahipliği verilmiş olan MÜ-YAP tarafindan yasaklanmış olup, yasal işlem olması halinde, paylaşan kişi ya da kişilerin bilgileri gerekli kurum ile paylaşılacaktır.