Forum Logo  Efik Mitolojisi


Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni Konu Yeni Cevap
 
LinkBack Seçenekler Görüntüleme stilleri
Alt 03 Nisan 2024, 11:48   #1
Çevrimdışı
Zeze
Zeze - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kullanıcıların profil bilgileri ziyaretçilere gizlidir.
Siyah Yıldızlar Efik Mitolojisi

Efik MitolojisiEfik mitolojisinde Abasi, Yüce Yaratıcı (Tanrı) olarak kabul edilir. Eşi Atai arabulucu olarak bilinir. Atai mısır çocukları olarak bilinen iki insan (bir erkek bir kadın) yarattı, Abasi Akşam yemeği zilini her çaldığında çocukların Abasi ile cennete dönmeleri gerekiyordu. Bu kurallar, Efik halkının bilgelik ve güç olarak Abasi'yi geçmemesi için oluşturulmuştur. Sonunda çocuklar itaatsizlik etti ve Abasi ikisini de öldürdü. Abasi ve Atai tiksindi ve insanlara kaos ve ölüm olmak üzere iki armağan verdiler.
forumlar, genel forum sitesi forumadasi.com
Sağlık
Başlangıçta Abasi ve Atai'nin Güneş'te yaşadığına inanılıyordu. Abasi, sağlığın ruhudur. Kabile üyeleri, Abasi'nin çığlıklarını duyup iyileştirmesi umuduyla sık sık güneşe yüksek sesle zikrederlerdi. Abasi'nin bazı kabilelere hastaları büyücülük yoluyla iyileştirme yeteneği verdiğine inanılıyordu. Kabileden biri hasta olduğunda, şef cadı doktorunu çağırırdı . Bir şifa töreni içinde kabile üyeleri ateş yakacaktı. Tüm kabilenin Abasi'ye ibadet şarkıları söylerken etrafta toplanması gerekiyordu.

Doğa
Zaman geçtikçe Efik halkı Abasi'nin doğanın ruhu olduğuna inanmaya başladı. Sonunda bu, insanların Abasi olduğu inancıyla güneşe tapmaya başlamasına neden oldu.

Yerel inançlar
Ayrıca ikizlerin Abasi için utanç verici olduğuna inanılıyordu. Bir kadının ikiz doğurmasının kötü olduğu düşünülüyordu; kadın diri diri yakılacak ve ikizler alınıp ormanda ölüme bırakılacaktı.Bu Gri Şehrin Tüm Yollarını Rengarenk Boyamak İster,
Bazen Kızar Dünyaya ama Sadece Kendini Üzer...
Göremezler, Kalbindeki Elmasa Erişemezler,
Kanatlarını Rüzgara Açmış, Dur Diyemezler...
Onun Bir Düşü Var ki Asla Bilemezler!

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.
  Alıntı
Yeni Konu Yeni Cevap

İçeriği Sosyalleştir

Etiketler
efik, mitolojisi


Şu anda bu konuyu görüntüleyen etkin kullanıcılar: 1 (0 üye ve 1 konuk)
 
Seçenekler
Görüntüleme stilleri

Gönderme Kuralları
Konu açma yetkiniz yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti ekleme yetkiniz yok
Mesaj düzenleme yetkiniz yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkSaat: 22:37.

Forum Bilgileri
Hukuki Aydınlatma Metni
ForumAdası, tüm hakları saklıdır.

Kurucu: Jön TüRk
Forum Sorumlusu: Zeze
Geliştiriciler: Regex & Cry
Tasarımcı: Mango

Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Altyapı bilgilerini okuduğunuz vBulletin yazılımı ForumAdası üzerinde lisanslı bir şekilde kullanılmaktadır.
ForumAdası; internet ortamında kullanıcıların içerik üretmelerine, bu içeriklerin de önceden onaya tabi tutulmaksızın yayımlanabilmesine olanak sağlayan bir forum sitesidir. Forum siteleri, tıpkı sosyal medya ve interaktif sözlükler gibi 5651 sayılı kanunun 2. maddesinin 1. fıkrasının "m" bendine göre Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermekte olan, hizmet ve içerikleri barındıran sistemleri sağlayan veya işleten platformdur.
5651 sayılı kanunun 5. maddesine göre yer sağlayıcı, yer sağladığı içeriği kontrol etmek veya hukuka aykırı bir faaliyetin söz konusu olup olmadığını araştırmakla yükümlü değildir. Başka bir deyişle ForumAdası üzerinden yapılan yazılı, görsel ya da işitsel paylaşımlardan doğabilecek yasal sorumluluk, mezkur içeriği paylaşan ForumAdası üyesi gerçek kişilere aittir. İlgili kanunun anılan maddesinin 2. fıkrasında da çok açık bir biçimde öngörüldüğü üzere; yer sağlayıcı, yer sağladığı hukuka aykırı içerikten, ceza sorumluluğu ile ilgili hükümler saklı kalmak kaydıyla, bu Kanunun 8 inci ve 9 uncu maddelerine göre haberdar edilmesi halinde ve teknik olarak imkân bulunduğu ölçüde hukuka aykırı içeriği yayından kaldırmakla yükümlüdür.
Açıklanan hukuki dayanaklar temelinde, hak ihlâli iddiasında bulunan hak sahipleri İLETİŞİM linkinden yer sağlayıcı ForumAdası yöneticilerine ihtarda bulunarak bahse konu hususu tebliğ etmeleri halinde incelemeler yapılıp, en geç 2 gün içerisinde gerekli işlemler tesis edilecektir.

5101 sayılı yasayla degişik 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince ForumAdası üzerinde telif hakkı bulunan MP3, video vb. eserlerin paylaşımı T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hak sahipliği verilmiş olan MÜ-YAP tarafindan yasaklanmış olup, yasal işlem olması halinde, paylaşan kişi ya da kişilerin bilgileri gerekli kurum ile paylaşılacaktır.