Forum Logo  


Müzik Dünyası Müzik dünyasıyla ilgili bütün haberlerin, şarkı ve albüm bilgilerinin paylaşılacağı bölümdür.


Müzik Kavramı ve Tanımı

Müzik dünyasıyla ilgili bütün haberlerin, şarkı ve albüm bilgilerinin paylaşılacağı bölümdür.


Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni Konu Yeni Cevap
 
LinkBack Seçenekler Görüntüleme stilleri
Alt 05 Aralık 2022, 12:45   #1
Zeze - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Kayıt tarihi: 21 Mayıs 2022
Konum: Bulutların Üstünden ♥
Cinsiyet: Kadın
Mesajlar: 23,368
Konular: 5988
İlişki Durumu: Nişanlı
Burç: Balik
Takım: Galatasaray
Rep Gücü: 285912
Rep Puanı: 2856783
Rep Grafiği: Zeze has a reputation beyond reputeZeze has a reputation beyond reputeZeze has a reputation beyond reputeZeze has a reputation beyond reputeZeze has a reputation beyond reputeZeze has a reputation beyond reputeZeze has a reputation beyond reputeZeze has a reputation beyond reputeZeze has a reputation beyond reputeZeze has a reputation beyond reputeZeze has a reputation beyond repute
Standart Müzik Kavramı ve Tanımı

Müzik Kavramı ve Tanımı

Müzik Kavramı ve Tanımı

İnsan doğduğu andan itibaren sesleri duymuş ve algılamıştır. Algıladığı bu sesleri çözümlemiş, değerlendirmiş ve giderek bir anlatım biçimine dönüştürmüştür.

Seslerin birtakım duygu ve düşünceleri belli kurallar çerçevesinde, uyumlu bir şekilde dile getirilmesine müzik denir. Müzik terimi Fransızca musique kelimesinden dilimize girmiştir ancak kökeni eski Yunancadaki mousikē kelimesine dayanmaktadır. Müzik iki temel ögeden oluşur. Bunlar ses malzemesi ve bu malzemenin insan tarafından değerlendirilmesidir.

Kendimizi, dünyanın var olduğu ilk zamanlarda küçük ve korunaksız, sözel şuur ve dilin oluşmadığı, sözcükler yerine kaba sesler ve çığlıklarla iletişim içinde olan, anlayamadığı her tabiat olayı karşısında korkudan donup kalan ve zamanının çoğunu kendinden büyük düşmanlarından saklanarak geçiren, küçük klanlar hâlinde yaşayan ilk insanlardan biri olarak hayal edelim.Bu durumda insanların ilk müzik aleti olarak taşları, ağaçları ve kemik parçalarını kullandığını ve bunları birbirine vurarak değişik ritimlerle ses çıkarttığını söylemek yanlış olmayacaktır. İnsanlar; bulundukları toplum içerisinde üstünlüğünü, karşı tarafa bağlılığını veya boyun eğdiğini göstermek için müziği kullanmıştır. Duygu ve düşünceleri ifade etmek için kullanılan müzik, böyle ilkel bir ortamda ortaya çıkmıştır.

Bir toplumun kültürel yapısını, tarihini, coğrafyasını, kültürel yapıdaki farklılıklarını ve zenginliklerini müziğe yansıtması müzik kültürünün oluşumunun temelini teşkil eder.

Yaşamın en eski kavramlarından biri olan müzik; yüzyıllar içinde zamana ve hitap ettiği topluma göre kendini çoğaltarak, yenileyerek gelişmiş günümüze kadar gelmiştir. Müzik, toplumlarda ifade etme, anlatma ve uzlaşma yolu olarak kullanılmıştır.

İnsanın yaşattığı, kullandığı her şey kültürün bir parçasıdır. Müzik de buna bağlı olarak tüm eylem ve inançların sonucunda ortaya çıkmış ve insan yaşamının her döneminde kültürel bir öge olarak yer almıştır.Müziğin doğuşunda insan; ilk olarak doğa seslerini, kendi sesini, denizin ve kuşun sesini küçük ezgiler oluşturmak için özgür bir şekilde kullanmıştır. Bu bakımdan müziğin doğuşunun insanın doğuşuna kadar uzandığı düşünülebilir. İnsan var olduğundan beri çevresindeki seslerin etkisinde kalmış ve seslerle bir şeyler anlatmaya çalışmıştır.

İnsanoğlu; büyük olasılıkla doğayı yansıtmak için sesini yükseltmiş, yalnızlığını unutmak için doğa güçlerine tapınarak mırıldanmış, korkusunu yenmek için çığlık atmış ve ruhsal değişimine göre neşeli ya da hüzünlü ezgiler yaratmıştır. Eski insanların hayvan kemiklerine delik delerek yaptıkları düdükleri kullandıkları, tırtıklı tahtaları birbirine sürterek ya da vurarak çıkan seslerle birbirleriyle anlaşmaya çalıştıkları araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır.

Eski dönemde insanlar anlamsız heceleri ezgi olarak icat edip, çalgı eşliğinde söyleyerek hastalığa ve düşmana karşı kullanmışlardır. Yapılan araştırmalar; dinî törenlerde müziğin kullanıldığını, dinî duyguların etkisinde kalınarak müzik eşliğinde birtakım hareketlerle dans edildiğini göstermiştir.

Belli bir kültürde yaşayan insanların o kültüre ait bilgileri vardır. Bunların yardımıyla bireyler nasıl davranış sergileyeceklerini bilirler. Kültürün bir parçası olan müzikteki davranış ve yorumlar diğer alanlarda olduğu gibi yüzyıllar boyunca değişikliğe uğramış ve günümüze kadar gelmiştir. Her toplumun farklı kültürel yapısı ve bu yapıya ait bir müzik kültürü vardır. Müzik kültürlerinden birinin diğerine karşı herhangi bir üstünlüğü yoktur.
__________________
♥ Yüreğinizi güzelleştirin. Çünkü bir ömür sizinle...
Zeze isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Yeni Cevap

İçeriği Sosyalleştir

Etiketler
kavramı, müzik, tanımı


Şu anda bu konuyu görüntüleyen etkin kullanıcılar: 1 (0 üye ve 1 konuk)
 
Seçenekler
Görüntüleme stilleri

Gönderme Kuralları
Konu açma yetkiniz yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti ekleme yetkiniz yok
Mesaj düzenleme yetkiniz yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıtlar Son Mesaj
Son ses müzik dinlemek Zeze ForumAdası Sözlük 1 17 Kasım 2022 11:08
Müzik ruhun gıdasıdır Zeze ForumAdası Sözlük 0 27 Ekim 2022 18:54
Coolumsu’nun Müzik Kutusu Never Give Up Üye Müzik Kutusu 7 18 Ekim 2022 01:13
Deliler'de müzik dinler Charismax Üye Müzik Kutusu 1 28 Eylül 2022 02:26
Adalet Nedir? Adalet Kavramı Hakkında Zeze Hukuk 1 14 Temmuz 2022 11:28


Saat: 00:58.

Forum Bilgileri
Hukuki Aydınlatma Metni
ForumAdası, tüm hakları saklıdır.

Kurucular: Jön TüRk & Eftamintokoftiden
Forum Sorumlusu: Zeze
Geliştiriciler: Regex & Cry
Tasarımcı: Mango

Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2023, Jelsoft Enterprises Ltd.

Altyapı bilgilerini okuduğunuz vBulletin yazılımı ForumAdası üzerinde lisanslı bir şekilde kullanılmaktadır.
ForumAdası; internet ortamında kullanıcıların içerik üretmelerine, bu içeriklerin de önceden onaya tabi tutulmaksızın yayımlanabilmesine olanak sağlayan bir forum sitesidir. Forum siteleri, tıpkı sosyal medya ve interaktif sözlükler gibi 5651 sayılı kanunun 2. maddesinin 1. fıkrasının "m" bendine göre Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermekte olan, hizmet ve içerikleri barındıran sistemleri sağlayan veya işleten platformdur.
5651 sayılı kanunun 5. maddesine göre yer sağlayıcı, yer sağladığı içeriği kontrol etmek veya hukuka aykırı bir faaliyetin söz konusu olup olmadığını araştırmakla yükümlü değildir. Başka bir deyişle ForumAdası üzerinden yapılan yazılı, görsel ya da işitsel paylaşımlardan doğabilecek yasal sorumluluk, mezkur içeriği paylaşan ForumAdası üyesi gerçek kişilere aittir. İlgili kanunun anılan maddesinin 2. fıkrasında da çok açık bir biçimde öngörüldüğü üzere; yer sağlayıcı, yer sağladığı hukuka aykırı içerikten, ceza sorumluluğu ile ilgili hükümler saklı kalmak kaydıyla, bu Kanunun 8 inci ve 9 uncu maddelerine göre haberdar edilmesi halinde ve teknik olarak imkân bulunduğu ölçüde hukuka aykırı içeriği yayından kaldırmakla yükümlüdür.
Açıklanan hukuki dayanaklar temelinde, hak ihlâli iddiasında bulunan hak sahipleri İLETİŞİM linkinden yer sağlayıcı ForumAdası yöneticilerine ihtarda bulunarak bahse konu hususu tebliğ etmeleri halinde incelemeler yapılıp, en geç 2 gün içerisinde gerekli işlemler tesis edilecektir.

5101 sayılı yasayla degişik 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince ForumAdası üzerinde telif hakkı bulunan MP3, video vb. eserlerin paylaşımı T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hak sahipliği verilmiş olan MÜ-YAP tarafindan yasaklanmış olup, yasal işlem olması halinde, paylaşan kişi ya da kişilerin bilgileri gerekli kurum ile paylaşılacaktır.