Forum Logo  

Anasayfa Forum Duyuruları Yönetim İletişim
 -
Geri Git   ForumAdasi.Com > Eğitim - Öğretim > Okul Tanıtımları

Okul Tanıtımları Üniversiteler başta olmak üzere liselerin de dahil olduğu, okul tanıtımlarının gerçekleştirildiği bölümdür.


Karadeniz Teknik Üniversitesi | 20 Mayıs 1955

Üniversiteler başta olmak üzere liselerin de dahil olduğu, okul tanıtımlarının gerçekleştirildiği bölümdür.


Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni Konu Yeni Cevap
 
LinkBack Seçenekler Görüntüleme stilleri
Alt 20 Mayıs 2024, 22:50   #1
Çevrimiçi
Zeze
Zeze - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kullanıcıların profil bilgileri ziyaretçilere gizlidir.
Search Karadeniz Teknik Üniversitesi | 20 Mayıs 1955

Karadeniz Teknik Üniversitesi | 20 Mayıs 1955Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ),1955 yılında Trabzon'da kurulmuş bir devlet üniversitesidir.
forumlar, genel forum sitesi forumadasi.com
Tarihçe
Trabzon Milletvekili Mustafa Reşit Tarakçıoğlu ve 28 arkadaşının verdiği teklifin, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde 20 Mayıs 1955 tarih ve 6594 sayılı kanunla kabul edilmesi ile kurulmuştur. Trabzon’da bulunan üniversitenin açılışı 20 Mayıs 1955 tarihinde dönemin Başbakanı Adnan Menderes tarafından yapılmıştır. Karadeniz Teknik Üniversitesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin en eski dördüncü üniversitesidir. İstanbul ve Ankara illeri dışında kurulan ilk üniversitedir. Ayrıca kurulan ikinci teknik üniversitedir. Kökleri İstanbul Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi gibi Osmanlı dönemine dayanmayan, Türkiye Cumhuriyeti’nin sıfırdan kurduğu ilk üniversite olan Karadeniz Teknik Üniversitesi, Kuruluşundan yaklaşık sekiz yıl sonra, 19 Eylül 1963 tarihinde, 336 sayılı kanunla Rektörlük ve Fakülte kadroları verilerek Temel Bilimler, İnşaat-Mimarlık, Makina-Elektrik ve Orman Fakülteleri kurulmuştur. Üniversitede 12 fakülte, 1 yüksekokul, 8 meslek yüksekokulu ve 6 enstitü bulunmaktadır. 2250 kişilik akademik kadrosu, ülke çapından ve birçok farklı ülkeden yaklaşık 30 bine yakın öğrencisi ile Türkiye'nin önemli üniversiteleri arasında yer almaktadır.

28.03.1983 tarih ve 2809 sayılı Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanunu ile bir bölge üniversitesi misyonu üstlenen KTÜ, Karadeniz Bölgesinin Ünye'den Artvin'e kadar uzanan bölümündeki tüm yüksekokul, enstitü ve akademileri bünyesinde toplayan Karadeniz Üniversitesi (KÜ) olarak yeniden yapılanmıştır. KTÜ'nün İnşaat-Mimarlık Fakültesi, Makina-Elektrik Fakültesi, Yer Bilimleri Fakültesi ile Temel Bilimler Fakültesi kapatılarak, KÜ bünyesinde Mühendislik-Mimarlık Fakültesi ile Fen-Edebiyat Fakültesi kurulmuştur, ayrıca Trabzon İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi (TİTİA), KÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'ne, Trabzon Akçaabat'ta bulunan Fatih Yüksek Öğretmen Okulu'da KÜ Fatih Eğitim Fakültesine dönüştürülmüştür. Bununla birlikte, Hacettepe Üniversitesi, Trabzon Tıp Fakültesi ile KTÜ Tıp ve Sağlık Bilimleri Fakültesi'nin birleştirilmesiyle KÜ Tıp Fakültesi kurulmuştur. Üniversite tarafından 1987 yılında yapılan başvuru üzerine TBMM'nde yapılan düzenleme ile üniversite adı yeniden Karadeniz Teknik Üniversitesi olarak yapılandırılmıştır. Daha sonraki yıllarda KTÜ bünyesinde Karadeniz Bölgesi'nin birçok ilinde fakülte ve yüksek okul açılmıştır. KTÜ, 1982 ile 2006 yılları arasında, bölge üniversitesi olarak hizmet vermiş, bünyesinden Artvin Çoruh Üniversitesi, Giresun Üniversitesi, Gümüşhane Üniversitesi, Ordu Üniversitesi, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi ve Trabzon Üniversitesi olmak üzere, 6 üniversite doğmuştur. Türkiye’nin her tarafında çalışan çok sayıda akademik ve teknik personel mezun etmiştir. Özellikle mühendislik, mimarlık alanında Türkiye’nin öncü eğitim kurumlarından olmuştur. Türkiye’de İstanbul’dan sonra pek çok mühendislik bölümü eğitimi ilk kez Trabzon’da verilmiştir. Türkiye’de de birçok üniversitenin akademik altyapısını oluşturur.

Kafkasya Üniversiteler Birliği'nin üyesidir.

Eğitim dili
Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde eğitim dili Türkçe ve İngilizce'dir. Yeni gelişmeler doğrultusunda bölümlere yeni kayıt yaptıran öğrenciler lisans eğitimlerine başlamadan önce zorunlu İngilizce hazırlık programına devam etmek durumundadırlar. 22 bölümde zorunlu İngilizce hazırlık programı uygulanmaktadır ve ilgili bölümlerin öğrencileri lisans programı derslerine başlayabilmeleri için gerekli İngilizce yeterliliğini tamamlamalıdırlar. Yüksek lisans ve doktora programları da bu uygulama içerisinde yer almaktadır. Ayrıca, hazırlık sınıfı bulunan bölümlerde %30'a varan oranda dersler İngilizce verilmektedir. Bununla birlikte, bazı lisansüstü dersleri de İngilizce verilmektedir. Ayrıca İnşaat Mühendisliği ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği programlarında lisans düzeyinde %100 İngilizce eğitim-öğretim faaliyeti de sürdürülmektedir.

Talep edilmesi durumunda değişim programı öğrencileri için ayrı sınıflar oluşturularak İngilizce dersler verilebilir. Bütün değişim öğrencilerine öğrenim anlaşmalarında Türkçe Dil Kursu'na yer vermeleri konusunda teşvikte bulunulmaktadır. Bunun yanında, üniversite dil merkezi ücretsiz olarak temel Türkçe kursu vermektedir.

Yerleşkeler
Trabzon ilinin çeşitli bölgelerine dağılmış olarak 9 adet yerleşke bulunmaktadır. Üniversitenin ana yerleşkesi Kanuni Kampüsü'dür.

Kanuni Kampüsü (Ana Yerleşke)
 • Rektörlük
 • Mühendislik Fakültesi
 • Mimarlık Fakültesi
 • Fen Fakültesi
 • Edebiyat Fakültesi
 • Orman Fakültesi
 • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
 • Yabancı Diller Yüksekokulu
 • Fen Bilimleri Enstitüsü
 • Sosyal Bilimler Enstitüsü
 • Karadeniz Araştırmaları Enstitüsü
 • Uygulama ve Araştırma Merkezleri
 • Faik Ahmet Barutçu Kütüphanesi
 • Osman Turan Kültür ve Kongre Merkezi
 • Atatürk Kültür Merkezi
Sağlık Yerleşkesi (Kanuni Kampüsü)
 • Tıp Fakültesi
 • Diş Hekimliği Fakültesi
 • Eczacılık Fakültesi
 • Sağlık Bilimleri Fakültesi
 • Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
 • Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 • Adli Bilimler Enstitüsü
 • İlaç ve Farmasötik Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi
Akçaabat Kampüsü
 • Trabzon Meslek Yüksekokulu
Sürmene Kampüsü
 • Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi
 • Abdullah Kanca Meslek Yüksekokulu
Muammer Dereli Kampüsü
 • Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi, Deniz Ulaştırma-İşletme Mühendisliği Bölümü
Of Kampüsü
 • Of Teknoloji Fakültesi
Araklı Kampüsü
 • Araklı Meslek Yüksekokulu
Maçka Kampüsü
 • Maçka Meslek Yüksekokulu
Arsin Kampüsü
 • Arsin Meslek Yüksekokulu
Sahil Kampüsü
 • Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü
 • Sahil Sosyal Tesisleri
Uluslararası Sıralamalar
2019 U.S. News & World Report tarafından yayınlanan Dünya Üniversiteler Sıralaması'nda, dünyanın en iyi 1100. üniversitesi olmuştur. Aynı sıralamada "mühendislik" alanında ise dünyada 574. sıradadır.

Shanghai Jiao Tong Üniversitesi tarafından yayınlanan 2018/2019 ARWU Dünya Üniversiteler Sıralaması'nda, "inşaat mühendisliği" alanında en iyi 201-300, "makine mühendisliği" alanında en iyi 301-400, "kimya mühendisliği" alanında ise en iyi 401-500 üniversite arasında yer almıştır.

Leiden Üniversitesi tarafından yayınlanan CWTS Leiden Ranking 2019 Dünya Üniversiteler Sıralaması'nda, dünyada 818. sıradadır. Aynı sıralamada "tıp ve sağlık bilimleri" alanında 596, "mühendislik ve temel bilimler" alanında 656, "matematik ve bilgisayar bilimleri" alanında 690. sıradadır.

ODTÜ bünyesindeki URAP Araştırma Laboratuvarı tarafından her yıl yayınlanan Dünya Üniversiteler Sıralaması'nda, dünyada 1135. sıradadır. Aynı sıralamada "mühendislik bilimleri" alanında 756, "inşaat mühendisliği" alanında 378, "tıp ve sağlık bilimleri" alanında 897. sıradadır.

Uluslararası Özellikler
Geçmiş birkaç yılı aşkın sürede çalışanları ilgilendiren uluslararası aktivitelerde ve Japonya’da, Merkez Asya Türk Cumhuriyetlerinde ve birçok Avrupa ülkelerinde bulunan üniversitelerle öğrenci değişimlerinde büyük bir artış olmuştur. Türkiye‘ de Sokrates–Erasmus programına ilk katılan üniversitelerden biri olan KTÜ, Gent Üniversitesi ile eşleşti ve Erasmus patentini 2003 yılında elde etti.(Patent no: 221082-IC-TR ERASMUS-EUC-1). O zamandan beri karşılıklı anlaşmaların, giden ve gelen öğrenci değişimlerinin sayısı düzenli olarak artmıştır. Asıl amaç yurt dışına gönderdiğimiz öğrenci kadar öğrenci kabul etmektir. Bu yüzden üniversitemiz gelen öğrencilerin buradaki kalışlarını eğlenceli ve ödüllendirici bir serüven haline getirmelerine yardımcı olmak için elinden geleni yapmaktadır. 2014-2021 yılları arasında öğrenci ve personel değişimi Erasmus+ adı altında devam edecektir.

AKTS Etiketi
AKTS (Avrupa Kredi Transfer Sistemi), öğrenci hareketliliğini kolaylaştırmak ve öğrencilerin yurtdışında gördükleri eğitimlerinin kendi ülkelerinde tanınmasını garanti altına almak için Avrupa Birliği tarafından geliştirilmiş bir akreditasyon sistemidir. Avrupa Komisyonu Eğitim ve Kültür Dairesi tarafından verilen en prestijli ödül AKTS etiketi için tüm Avrupa genelinde 31 farklı ülkeden yapılan başvuru çalışmalarında, aralarında Karadeniz Teknik Üniversitesi'nin de bulunduğu beş Avrupa üniversitesi başarılı bulunmuş ve ödülü almaya hak kazanmıştır.

AKTS Kredilerinin Oluşturulması
Bir bölümdeki tüm dersler için AKTS kredisi öğrencinin iş yüküne dayalı olarak hesaplanmaktadır. Bu durum aşağıdaki maddeleri içerir:
 • Bölümdeki her bir ders için amaçlar ve öğrenme çıktılarının belirlenmesi
 • Yarıyılda kazanılması beklenen öğrenme çıktılarını elde etmek için yürütülmesi gereken aktivitelerin belirlenmesi
 • Eğitmen ve öğretim görevlisi gibi derslerde yönetici rolünü üstlenen şahıslara sorarak, her bir ders sona erdiğinde başarılı öğrencilere doldurmaları için anket sunarak ve daha güvenilir bir tahminde bulunmak adına ana hatları hesaba katmayarak ortalama bir değer elde ederek bu aktiviteleri tamamlamak için gerekli olan sınıf içindeki ve sınıf dışındaki zamanın önceden kestirilmesi
 • Bölümdeki her bir ders için gerekli olan toplam sürenin bir yarıyıldaki gerçek iş yükünü belirlemek için hesaplanması ki bu süre sınav dönemini kapsayan 16 haftalık bir yarıyıl dikkate alındığında her bir yarıyıl için 750-800 saat civarındadır.
 • Hesaplanmış olan toplam sürenin her bir ders arasında AKTS kredilerinin hesaplanması için uyumlu bir şekilde dağıtılması
Bu her bir AKTS kredisi için 25 saatlik bir iş yükü anlamına gelir. Tıp ve özellikle Diş Hekimliği gibi fakültelerde öğrencinin iş yükü yoğun laboratuvar ve klinik uygulamalarından ayrıca daha sonraları yaptıkları takma damak üretiminden dolayı bu değerden çok daha fazladır.

Yurtdışı Eğitim İmkânı
Üniversite, Leonardo Da Vinci ve Erasmus programlarının yanı sıra, özellikle mühendislik ve uygulamalı branşlardaki öğrencilerin staj amaçlı olarak AB ülkelerine gönderilmeleri için olanak sağlamıştır. Ayrıca, Comenius, Grundwig ve Youth gibi AB fonları da öğrencilerin kendilerini geliştirebilmesi adına yoğun olarak kullanılmaktadır. ABD ve Kanada ile yapılan ikili anlaşmalara göre karşılıklı olarak öğrencilerin bir ya da iki dönem boyunca anlaşmalı olunan kurumlarda öğrenim görebilirler. İsveç ve İngiltere'den bazı üniversitelerle yapılan anlaşmalara bağlı olarak mühendislik, iktisat ve işletme alanlarında çift diploma imkânı sağlanmıştır.

Akademik birimler

Fakülteler
 • Diş Hekimliği Fakültesi
 • Eczacılık Fakültesi
 • Edebiyat Fakültesi
 • Fen Fakültesi
 • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
 • Mimarlık Fakültesi
 • Mühendislik Fakültesi
 • Of Teknoloji Fakültesi
 • Orman Fakültesi
 • Sağlık Bilimleri Fakültesi
 • Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi
 • Tıp Fakültesi
Enstitüler
 • Adli Bilimler Enstitüsü
 • Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü
 • Fen Bilimleri Enstitüsü
 • Karadeniz Araştırmaları Enstitüsü
 • Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 • Sosyal Bilimler Enstitüsü
Yüksekokullar
 • Yabancı Diller Yüksekokulu
Meslek Yüksekokulları
 • Abdullah Kanca Meslek Yüksekokulu
 • Araklı Meslek Yüksekokulu
 • Arsin Meslek Yüksekokulu
 • Çaykara Meslek Yüksekokulu
 • Maçka Meslek Yüksekokulu
 • Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
 • Trabzon Meslek Yüksekokulu
Rektörlüğe Bağlı Bölümler
 • Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bölümü
 • Türk Dili Bölümü
Uygulama ve Araştırma Merkezleri
 • Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi
 • Bilgisayar Bilimleri Uygulama ve Araştırma Merkezi
 • Bilgisayar Destekli Tasarım-Mühendislik-İmalat Uygulama ve Araştırma Merkezi
 • Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi
 • Deniz Ekolojisi Uygulama ve Araştırma Merkezi
 • Elektronik Haberleşme Sistemleri Uygulama ve Araştırma Merkezi
 • Fındık-Çay uygulama araştırma merkezi
 • Hasta Hakları Uygulama ve Araştırma Merkezi
 • Heyelan uygulama araştırma merkezi
 • Kadın Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi
 • Kanuni Sultan Süleyman Uygulama ve Araştırma Merkezi
 • Malzeme Bilimleri ve Üretim Teknolojisi Uygulama ve Araştırma Merkezi
 • Organ Nakli Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi
 • Ormancılık Uygulama ve Araştırma Merkezi
 • Saadettin Güner Yakıt Uygulama ve Araştırma Merkezi
 • Stratejik Araştırma Merkezi
 • Sürekli Eğitim Uygulama ve Merkezi
 • Türkiyat Araştırma Merkezi
 • Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi
 • Yabancı Diller Öğretim Uygulama ve Araştırma Merkezi
 • KTÜ Teknoloji Transfer Uygulama ve Araştırma Merkezi (KTÜ TTM)
 • İlaç ve Farmasötik Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi
Öğrenci Kulüpleri
Üniversitenin halihazırda bir birlik oluşturma konusunda kılavuz içeren ve senatodan onaylı bir yönetmeliği bulunmaktadır. Kültür ve Spor İşleri Sağlık Müdürlüğün öğrenci kulüpleri binasında odaları bulunan her bir öğrenci birliği için ayrılan bütçesi vardır. Karadeniz Teknik Üniversitesinde dört farklı grup tarafından oluşturulmuş 100 den fazla öğrenci kulübü vardır. Bunlar aşağıda verilmiştir;

Akademik Kulüpler
Bunlar alanları ile ilgili bilimsel aktivite hazırlamayı içeren kulüplerdir.
 • Sanat Kulübü
 • Kamu Yönetimi Kulübü
 • Biyoloji Kulübü
 • Kimya Öğrencileri Kulübü
 • İnşaat Mühendisliği Öğrencilerinin Kulübü
 • Sınıf Öğretmeni Eğitim Kulübü
 • Bilgisayar Mühendisliği Öğrencileri Kulübü
 • Engelli Çocuklar Eğitim Kulübü
 • Elektrik- Elektronik Kulübü
 • Maliye Kulübü
 • Orman Endüstri Mühendisliği Bilim Kulübü
 • Orman Mühendisliği Öğrenci Kulübü
 • Jeodezi ve Fotogrametri Kulübü
 • Jeoloji Kulübü
 • Jeofizik Öğrenci Kulübü
 • Tarih Bilgi Teknolojisi Kulübü
 • İç Mimarlık Öğrenci Kulübü
 • Uluslararası İlişkiler Öğrenci Kulübü (KTÜ UİK)
 • Peyzaj Kulübü
 • Edebiyat Kulübü
 • İşletme ve Ekonomi Kulübü (KTÜ İEK)
 • Matematik Kulübü
 • Makine Mühendisliği Öğrenci Kulübü
 • Mekatronik Kulübü
 • Metalürji ve Materyal Bilim Kulübü
 • Ebelik ve Hemşirelik Kulübü
 • Maden Mühendisliği Öğrenci Kulübü
 • Filoloji Kulübü
 • Beden Eğitimi ve Spor Kulübü
 • Fizik Kulübü
 • Okul Öncesi Kulübü
 • Bilim Kulübü
 • Tıp Öğrencileri Bilimsel Araştırma Topluluğu
 • Sosyal Bilimler Kulübü
 • İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri Kulübü
 • Türk Sanat Müziği Kulübü
 • Şehircilik Kulübü
 • Endüstri Mühendisliği Kulübü (KTÜ EMK)
 • Harita Kulübü
 • Gemi İnşaatı ve Deniz Teknolojileri Kulübü
 • Yapay Zeka Kulübü
 • Of Tek.Fak.Sosyal Etkinlikler Kulübü
 • Hemşirelik Kulübü
 • Pharmaceutical Student Association(KTUPSA)
 • TurkMSIC Kulübü
 • EMSA Karadeniz Kulübü
 • Tıp Fak.Öğr.Bilimsel Araştırma Kulübü
 • Yönetim Bilişim Sistemleri Kulübü
Sosyal Kulüpler
Bunlar kulüplerin alanlarıyla ilgili sosyal aktivitelere dahil olan öğrencilerin bağlı olduğu kulüplerdir.
 • İnovasyon Kulübü
 • İletişim ve Organizasyon Kulübü
 • Girişimcilik ve Pazarlama Kulübü
 • Çevre Kulübü
 • Erasmus Kulübü
 • Avrupa Birliği Kulübü
 • Oryantasyon Kulübü
 • Proje Üretme Kulübü
 • Azerbaycan Eğitim Kültür ve Dayanışma Kulübü
 • TraKTU's Kulübü
 • Tıp Fakültesi Gademe Gademe Sanat Kulübü
 • Tütünsüz KTU Kulübü
 • Genç Yeryüzü Doktorları Kulübü
 • Uzay Kulübü
Kültürel Kulüpler
 • Türk Dünyası ve Araştırmaları Kulübü
 • Atatürkçü Düşünce Kulübü
 • Kitap ve Sosyal Araştırmalar kulübü
 • Kültürel Aktiviteler ve Sinema Kulübü
 • Kültürel Sanatlar Kulübü
 • Dans Kulübü
 • Fotoğraf ve Görsel Sanatlar Kulübü
 • Türk Folk Müziği Kulübü
 • Tiyatro Kulübü
 • Western Müzik Kulübü
 • Batı Müzikleri Kulübü
Spor Kulüpleri
 • Havacılık Kulübü
 • Satranç Kulübü
 • Bisiklet Kulübü
 • Golf Kulübü
 • Dağcılık ve Kış Sporları Kulübü
 • Yelkencilik Kulübü
 • Keşif Kulübü
 • Squash Kulübü
 • Tenis Kulübü
 • Su Sporları ve Deniz Kulübü
Öğrenci Toplulukları
 • Enerji Teknolojileri Topluluğu
 • Creatiny Öğrenci TopluluğuBu Gri Şehrin Tüm Yollarını Rengarenk Boyamak İster,
Bazen Kızar Dünyaya ama Sadece Kendini Üzer...
Göremezler, Kalbindeki Elmasa Erişemezler,
Kanatlarını Rüzgara Açmış, Dur Diyemezler...
Onun Bir Düşü Var ki Asla Bilemezler!

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.
  Alıntı
Yeni Konu Yeni Cevap

İçeriği Sosyalleştir

Etiketler
1955, karadeniz, mayıs, teknik, Üniversitesi


Şu anda bu konuyu görüntüleyen etkin kullanıcılar: 1 (0 üye ve 1 konuk)
 
Seçenekler
Görüntüleme stilleri

Gönderme Kuralları
Konu açma yetkiniz yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti ekleme yetkiniz yok
Mesaj düzenleme yetkiniz yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkSaat: 18:43.

Forum Bilgileri
Hukuki Aydınlatma Metni
ForumAdası, tüm hakları saklıdır.

Kurucu: Jön TüRk
Forum Sorumlusu: Zeze
Geliştiriciler: Regex & Cry
Tasarımcı: Mango

Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Altyapı bilgilerini okuduğunuz vBulletin yazılımı ForumAdası üzerinde lisanslı bir şekilde kullanılmaktadır.
ForumAdası; internet ortamında kullanıcıların içerik üretmelerine, bu içeriklerin de önceden onaya tabi tutulmaksızın yayımlanabilmesine olanak sağlayan bir forum sitesidir. Forum siteleri, tıpkı sosyal medya ve interaktif sözlükler gibi 5651 sayılı kanunun 2. maddesinin 1. fıkrasının "m" bendine göre Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermekte olan, hizmet ve içerikleri barındıran sistemleri sağlayan veya işleten platformdur.
5651 sayılı kanunun 5. maddesine göre yer sağlayıcı, yer sağladığı içeriği kontrol etmek veya hukuka aykırı bir faaliyetin söz konusu olup olmadığını araştırmakla yükümlü değildir. Başka bir deyişle ForumAdası üzerinden yapılan yazılı, görsel ya da işitsel paylaşımlardan doğabilecek yasal sorumluluk, mezkur içeriği paylaşan ForumAdası üyesi gerçek kişilere aittir. İlgili kanunun anılan maddesinin 2. fıkrasında da çok açık bir biçimde öngörüldüğü üzere; yer sağlayıcı, yer sağladığı hukuka aykırı içerikten, ceza sorumluluğu ile ilgili hükümler saklı kalmak kaydıyla, bu Kanunun 8 inci ve 9 uncu maddelerine göre haberdar edilmesi halinde ve teknik olarak imkân bulunduğu ölçüde hukuka aykırı içeriği yayından kaldırmakla yükümlüdür.
Açıklanan hukuki dayanaklar temelinde, hak ihlâli iddiasında bulunan hak sahipleri İLETİŞİM linkinden yer sağlayıcı ForumAdası yöneticilerine ihtarda bulunarak bahse konu hususu tebliğ etmeleri halinde incelemeler yapılıp, en geç 2 gün içerisinde gerekli işlemler tesis edilecektir.

5101 sayılı yasayla degişik 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince ForumAdası üzerinde telif hakkı bulunan MP3, video vb. eserlerin paylaşımı T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hak sahipliği verilmiş olan MÜ-YAP tarafindan yasaklanmış olup, yasal işlem olması halinde, paylaşan kişi ya da kişilerin bilgileri gerekli kurum ile paylaşılacaktır.