Forum Logo  


Şairler ve Yazarlar Ünlü şairlerimizin ve kalemi güçlü yazarlarımızın hayatlarının yer aldığı bölüm.


Franz Kafka Kimdir?

Ünlü şairlerimizin ve kalemi güçlü yazarlarımızın hayatlarının yer aldığı bölüm.


Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni Konu Yeni Cevap
 
LinkBack Seçenekler Görüntüleme stilleri
Alt 27 Eylül 2022, 15:02   #1
Çevrimiçi
Zeze
Zeze - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kullanıcıların profil bilgileri ziyaretçilere gizlidir.
Standart Franz Kafka Kimdir?

Franz Kafka Kimdir?Franz Kafka Kimdir?

Yahudi bir ailenin çocuğu olan Franz Kafka, 1883 yılında Prag’da gözlerini dünyaya açmıştır. Bir temmuz günü dünyaya gelen bu çocuk ileride dünya edebiyatının en bilindik isimlerinden biri olarak tarihe adını yazdırmayı başaracaktır. 1901 yılında liseden mezun olan Kafka, 1904 yılında ilk eseri olan Bir Savaşın Betimlemesi adlı eserini kaleme almıştır. Yazın hayatına başladığı dönemlerde Hukuk eğitimini de sürdüren Kafka, 1906 yılında Hukuk Doktoru olmuştur. Bu tarihten itibaren bir süre mahkemelerde staj yapan Kafka, bir yıl sonra yani 1907 senesinde bir İtalyan şirketinde çalışmaya başlamıştır. Burada da bir yıl çalışan sanatçı bir sigorta şirketine geçmiştir. Bohemya Krallığı İş Kazaları, adındaki bu şirkette Kafka, emekliliğine kadar çalışmıştır. Bu süreç içerisinde Kafka’nın yazım hayatı devam etmiştir. Modernist olarak adlandırılan Kafka, eserlerinde özellikle yabancılaşma temasını sıkça kullanmıştır. Bunun yanında Kafka, özgürlük, suç, güce, otoriteye karşı koyma gibi temalara fazlasıyla yer vermiştir.

Kafka 1902 yılında Max Brod ile tanışmıştır. Brod ile yakın bir arkadaşlık kuran Kafka, ondan kendisi ölünce eserlerini yakmasını istemiştir. Ancak Max Brod, dostunun bu vasiyetini yerine getirmeyerek Kafka’ nın eserlerinden insanlığı mahrum bırakmamayı başarmıştır. Sonraları Max Brod, Kafka’nın yaşam öyküsünü de kaleme almıştır. Brod onunla geçirdiği zaman süresince onun farklılığını anlamış ve Kafka’yı edebiyat dünyasına sokmaya çalışmıştır. Kötü bir çocukluk geçiren Franz Kafka, ataerkil toplum yapısının büyük bir örneği olan babasından dolayı psikolojik sıkıntılar çekmiştir. Tüm çocukluk hayatı boyunca, bu baba baskısından rahatsız olan Kafka, bu durumu da eserlerine yansıtmıştır. Özellikle de babasının baskısından duyduğu rahatsızlığı ve babasına karşı büyüttüğü nefreti Dönüşüm ve Yargı adlı eserlerinde okuyucuya hissettirmiştir.

Kafka, yaşamı boyunca sosyallik konusunda büyük sıkıntılar yaşamıştır. Aşk konusunda da korku duyan Kafka, bu durumu özellikle de mektuplarında dile getirmiştir. Yazın dünyası açısından müthiş bir haz oluşturan bu mektuplarda Kafka, aşk hakkındaki korku ve endişelerini gayet açık bir şekilde kaleme almıştır. Franz Kafka, 1912de Felice Baeur, adındaki bir memur ile tanışır ve ona karşı bir aşk besler ancak nişan atarak ilişkilerine son verirler. Sonrasında kendisinden 12 yaş küçük olan Milena Jesenka adında bir kadına aşık olur ve bir süre onunla mektuplaşır. İlişkilerinin olanaksızlığını bilen Kafka ile Milena uzun yıllar mektuplaşmışlar’dır.

1917 yılında Akciğer Kanserine yakalanan Kafka, hastalığın etkilerini artık fazlasıyla yaşamaktadır. Zamanla konuşma yetisini kaybeder ve ağrıları dayanılmaz boyutlara ulaşır. Durumu sonra derece ilerleyen Kafka zamanla tıbbı müdahale yapılamaz hale gelir henüz 40 hayata gözlerini yumar.

Eserleri:
*Bir Savaşın Betimlemesi
*Gözlem
*Dava
*Değişim
*Ceza Sömürgesi
*Şarkıcı Josefine ya da Fareler Ulusu

Ölümünden Sonra Yayınlanan Eserleri:
*Şato, 1926
*Amerika, 1927
*Çin Seddi, 1931

Bu Gri Şehrin Tüm Yollarını Rengarenk Boyamak İster,
Bazen Kızar Dünyaya ama Sadece Kendini Üzer...
Göremezler, Kalbindeki Elmasa Erişemezler,
Kanatlarını Rüzgara Açmış, Dur Diyemezler...
Onun Bir Düşü Var ki Asla Bilemezler!

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.
  Alıntı
Alt 05 Haziran 2023, 15:40   #2
Çevrimdışı
hasnicktir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kullanıcıların profil bilgileri ziyaretçilere gizlidir.
Standart Yanıt: Franz Kafka Kimdir?

"en kötüsü de sahip olamadığın şeylere ait olmak."


sözüyle beni benden alan zat-ı muhterem kişisidir

içimdeki piç
beni bırakma hiç
  Alıntı
Yeni Konu Yeni Cevap

İçeriği Sosyalleştir

Etiketler
franz, kafka, kimdir


Şu anda bu konuyu görüntüleyen etkin kullanıcılar: 1 (0 üye ve 1 konuk)
 
Seçenekler
Görüntüleme stilleri

Gönderme Kuralları
Konu açma yetkiniz yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti ekleme yetkiniz yok
Mesaj düzenleme yetkiniz yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkSaat: 19:12.

Forum Bilgileri
Hukuki Aydınlatma Metni
ForumAdası, tüm hakları saklıdır.

Kurucu: Jön TüRk
Forum Sorumlusu: Zeze
Geliştiriciler: Regex & Cry
Tasarımcı: Mango

Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Altyapı bilgilerini okuduğunuz vBulletin yazılımı ForumAdası üzerinde lisanslı bir şekilde kullanılmaktadır.
ForumAdası; internet ortamında kullanıcıların içerik üretmelerine, bu içeriklerin de önceden onaya tabi tutulmaksızın yayımlanabilmesine olanak sağlayan bir forum sitesidir. Forum siteleri, tıpkı sosyal medya ve interaktif sözlükler gibi 5651 sayılı kanunun 2. maddesinin 1. fıkrasının "m" bendine göre Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermekte olan, hizmet ve içerikleri barındıran sistemleri sağlayan veya işleten platformdur.
5651 sayılı kanunun 5. maddesine göre yer sağlayıcı, yer sağladığı içeriği kontrol etmek veya hukuka aykırı bir faaliyetin söz konusu olup olmadığını araştırmakla yükümlü değildir. Başka bir deyişle ForumAdası üzerinden yapılan yazılı, görsel ya da işitsel paylaşımlardan doğabilecek yasal sorumluluk, mezkur içeriği paylaşan ForumAdası üyesi gerçek kişilere aittir. İlgili kanunun anılan maddesinin 2. fıkrasında da çok açık bir biçimde öngörüldüğü üzere; yer sağlayıcı, yer sağladığı hukuka aykırı içerikten, ceza sorumluluğu ile ilgili hükümler saklı kalmak kaydıyla, bu Kanunun 8 inci ve 9 uncu maddelerine göre haberdar edilmesi halinde ve teknik olarak imkân bulunduğu ölçüde hukuka aykırı içeriği yayından kaldırmakla yükümlüdür.
Açıklanan hukuki dayanaklar temelinde, hak ihlâli iddiasında bulunan hak sahipleri İLETİŞİM linkinden yer sağlayıcı ForumAdası yöneticilerine ihtarda bulunarak bahse konu hususu tebliğ etmeleri halinde incelemeler yapılıp, en geç 2 gün içerisinde gerekli işlemler tesis edilecektir.

5101 sayılı yasayla degişik 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince ForumAdası üzerinde telif hakkı bulunan MP3, video vb. eserlerin paylaşımı T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hak sahipliği verilmiş olan MÜ-YAP tarafindan yasaklanmış olup, yasal işlem olması halinde, paylaşan kişi ya da kişilerin bilgileri gerekli kurum ile paylaşılacaktır.