Forum Logo  


Atatürk Köşesi Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'e ithaf ettiğimiz bölümümüz.


Filistin Bozgunu Ve Mustafa Kemal’in Bu Cephedeki Başarıları

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'e ithaf ettiğimiz bölümümüz.


User Tag List

Yeni Konu Yeni Cevap
 
LinkBack Seçenekler Görüntüleme stilleri
Alt 29 Temmuz 2022, 20:34   #1
"Nosce te Ipsum"
Zeze - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Kayıt tarihi: 21 Mayıs 2022
Cinsiyet: Kadın
Mesajlar: 10,677
Konular: 3186
Burç: Balik
Takım: Galatasaray
Rep Gücü: 16
Rep Grafiği: Zeze is a name known to allZeze is a name known to allZeze is a name known to allZeze is a name known to allZeze is a name known to allZeze is a name known to all
Standart Filistin Bozgunu Ve Mustafa Kemal’in Bu Cephedeki BaşarılarıFilistin Bozgunu Ve Mustafa Kemal’in Bu Cephedeki Başarıları

Mustafa Kemal Paşa Suriye’ye gider. Bu bölgede durum çok kötüdür. Bıraktığından bu yana ordu gerilemiş, Kudüs kaybedilmiş, askerin savaş gücü kalmamıştır. Kendisi diyor ki: “Düşününüz yüzlerce kilometre uzayan bir cephe üzerinde üç ordu. İsimleri ordu… zayıf, dağınık bir takım kuvvetler.”

İlk işi elimizdeki kuvvetleri bir araya toplamak olmalı idi. Karlsbad’da tam tedavi olamadığı için de hasta idi. On beş gün yatakta kaldı.

Mustafa Kemal atandığı VII. Orduda İsmet Bey (İnönü) ile Ali Fuat Paşa’yı (Cebesoy) bulur. Bu arkadaşları, kendi ordusuna bağlı kolordularının komutanlığını yapmaktadırlar.

19 Eylül 1918’de İngilizlerin saldırısı başlar. VII. Ordunun yanındaki VIII. Ordu hemen çözülür ve çöker. Artık Osmanlı birlikleri için direniş de zordur. Çekilme başlar. VII. Ordu 29 Eylülde Şam’ın güneyinde tutunmaya çalışır. Bu arada Yıldırım Orduları Grubu Komutanı Liman Von Sanders ile görüşme yapılır. Daha önce bu görevi sürdüren Falkenhayn, görevden alınmış, yerine Mustafa Kemal’in Çanakkale’den tanıdığı Liman Von Sanders getirilmiştir (bk.Resim:1). Grup Komutanı, Mustafa Kemal’den Rayak’a gitmesini bu cepheye yerleşmesini istedi. Mustafa Kemal ve arkadaşları bu cephedeki perişanlığı toparlamaya, dağılmayı önlemeye çalışırlar ve başarılı olurlar. Ne var ki, diğer cephelerimiz sürekli olarak gerilemekte ve çökmektedir. İmparatorluğun son savaşı ve başarısı, 25 Ekimde Halep’in kuzeyinde olur. İngilizler ve onlara yardımcı olan Araplar büyük yenilgiye uğratılır. Böylece Mustafa Kemal, İngilizler ve Arapların ilerlemesine engel olmuş ve onları durdurmayı başarmıştır. Düşmanın durdurulduğu bu hat, daha sonra gerek Erzurum Kongresi’nin, gerek Sivas Kongresi’nde Türkiye’nin milli sınırı (Misak-ı Millî Hudutları) olarak kabul edilmesi istenmiştir. Ancak birkaç gün sonra gelen bir haberle silahlar bırakılır. Çünkü Osmanlı Devleti 30 Ekim 1918’de Mondros Müterakesi’ni imzalamış ve savaşa son verilmiştir.


Resim: 1 - Mustafa Kemal, Alman Mareşali Liman Von Sanders ile
__________________
♥ Yüreğinizi güzelleştirin. Çünkü bir ömür sizinle...
Zeze isimli Üye şuanda  online konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Yeni Cevap

İçeriği Sosyalleştir

Etiketler
başarıları, bozgunu, cephedeki, filistin, kemal’in, mustafa


Şu anda bu konuyu görüntüleyen etkin kullanıcılar: 1 (0 üye ve 1 konuk)
 
Seçenekler
Görüntüleme stilleri

Gönderme Kuralları
Konu açma yetkiniz yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti ekleme yetkiniz yok
Mesaj düzenleme yetkiniz yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Mustafa Kemal ATATÜRK Zeze ForumAdası Sözlük 10 24 Eylül 2022 22:43
Mustafa Kemal Atatürk Fotoğrafları Jön TüRk Atatürk Köşesi 9 15 Eylül 2022 20:19
Alay Komutanı Mustafa Kemal Zeze Atatürk Köşesi 0 13 Temmuz 2022 09:15
Mustafa Kemal Atatürk Harp Akademisi’nde Zeze Atatürk Köşesi 0 12 Temmuz 2022 12:53
Mustafa Kemal Atatürk'ün Doğumu ve Ailesi Zeze Atatürk Köşesi 0 12 Temmuz 2022 11:54


Saat: 06:34.

Forum Bilgileri
Hukuki Aydınlatma Metni
ForumAdası, tüm hakları saklıdır.

Kurucular: Jön TüRk & Eftamintokoftiden
Forum Sorumlusu: Zeze
Geliştiriciler: Regex & Cry
Tasarımcı: Mango

Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.

Altyapı bilgilerini okuduğunuz vBulletin yazılımı ForumAdası üzerinde lisanslı bir şekilde kullanılmaktadır.
ForumAdası; internet ortamında kullanıcıların içerik üretmelerine, bu içeriklerin de önceden onaya tabi tutulmaksızın yayımlanabilmesine olanak sağlayan bir forum sitesidir. Forum siteleri, tıpkı sosyal medya ve interaktif sözlükler gibi 5651 sayılı kanunun 2. maddesinin 1. fıkrasının "m" bendine göre Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermekte olan, hizmet ve içerikleri barındıran sistemleri sağlayan veya işleten platformdur.
5651 sayılı kanunun 5. maddesine göre yer sağlayıcı, yer sağladığı içeriği kontrol etmek veya hukuka aykırı bir faaliyetin söz konusu olup olmadığını araştırmakla yükümlü değildir. Başka bir deyişle ForumAdası üzerinden yapılan yazılı, görsel ya da işitsel paylaşımlardan doğabilecek yasal sorumluluk, mezkur içeriği paylaşan ForumAdası üyesi gerçek kişilere aittir. İlgili kanunun anılan maddesinin 2. fıkrasında da çok açık bir biçimde öngörüldüğü üzere; yer sağlayıcı, yer sağladığı hukuka aykırı içerikten, ceza sorumluluğu ile ilgili hükümler saklı kalmak kaydıyla, bu Kanunun 8 inci ve 9 uncu maddelerine göre haberdar edilmesi halinde ve teknik olarak imkân bulunduğu ölçüde hukuka aykırı içeriği yayından kaldırmakla yükümlüdür.
Açıklanan hukuki dayanaklar temelinde, hak ihlâli iddiasında bulunan hak sahipleri İLETİŞİM linkinden yer sağlayıcı ForumAdası yöneticilerine ihtarda bulunarak bahse konu hususu tebliğ etmeleri halinde incelemeler yapılıp, en geç 2 gün içerisinde gerekli işlemler tesis edilecektir.

5101 sayılı yasayla degişik 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince ForumAdası üzerinde telif hakkı bulunan MP3, video vb. eserlerin paylaşımı T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hak sahipliği verilmiş olan MÜ-YAP tarafindan yasaklanmış olup, yasal işlem olması halinde, paylaşan kişi ya da kişilerin bilgileri gerekli kurum ile paylaşılacaktır.