Forum Logo  


Atatürk Köşesi Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'e ithaf ettiğimiz bölümümüz.


Mustafa Kemal Yıldırım Orduları Grup Komutanı

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'e ithaf ettiğimiz bölümümüz.


User Tag List

Yeni Konu Yeni Cevap
 
LinkBack Seçenekler Görüntüleme stilleri
Alt 11 Ağustos 2022, 15:10   #1
"Nosce te Ipsum"
Zeze - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Kayıt tarihi: 21 Mayıs 2022
Cinsiyet: Kadın
Mesajlar: 10,677
Konular: 3186
Burç: Balik
Takım: Galatasaray
Rep Gücü: 16
Rep Grafiği: Zeze is a name known to allZeze is a name known to allZeze is a name known to allZeze is a name known to allZeze is a name known to allZeze is a name known to all
Standart Mustafa Kemal Yıldırım Orduları Grup Komutanı


1918 Yılının 30 Ekim’inde Mondros Mütarekesi imzalandığı sırada, VII. Ordu Halep’in kuzeyinde bulunmaktadır. Mütareke olunca Liman Von Sanders’in görevi biter ve Grup Kumandanlığı’nı törenle Mustafa Kemal’e devreder (31 Ekim 1918).

O, bu olayı şöyle anlatır:

“Liman Von Sanders, büyük terbiye ve nezaketle, fakat çok acıklı bir lisanla bana şu kısa cümleleri söyleyerek kumandayı teslim etti:

“Ekselans, siz muharebe cephelerinde, Arıburnu’nda, Anafartalar’da çok yakından tanıdığım kumandansınız. Aramızda gerçi bazı olaylar da geçti. Fakat bunlar nihayet bizi birbirimize daha iyi tanıtmış oldu. Kalpten dost olduğumuzu zannederim. Bugün Türkiye’yi bırakmaya zorlanırken emrim altındaki orduları Türkiye’ye ilk geldiğim günden beri takdir ettiğim bir kumandana teslim ediyorum. Bu genel felâket içinde üzüntü duymamak mümkün değildir. Ben yalnız bir şeyle kendimi teselli ediyorum. Kumandayı size bırakmak! Bu dakikadan itibaren emir sizindir, ben sizin misafirinizim.”

Mareşal’in hüzün ve elemle dolu sözleri beni de duygulandırdı. Hiç cevap vermedim. Sadece “Oturalım.” dedim.

Karşı karşıya oturduk. Birer sigara yaktık. Benim ricam üzerine o bir kahve ikram etti. İkimiz de sessiz birbirimize bakıyorduk.”

Mustafa Kemal Yıldırım Orduları Grubu Kumandanlığı’nı üzerine aldıktan sonra, neler yapabileceğini düşünmeye başladı. Bu konuda bazı çalışmalar yaparak, tedbirler aldı. Ona, kolordu kumandanları ve kurmay heyetindeki arkadaşları da yardım ediyordu. Ancak ona karşı olanlar da yok değildi. Mustafa Kemal, bunlan birer bahane ile uzaklaştırıyordu. O ve arkadaşları, bu esaslar üzerinde çalışırlarken İstanbul’dan bir emir alır. Bu emirde Yıldırım Orduları Grubu Kumandanlığı ile VII. Ordunun ortadan kaldırıldığı ve faaliyetine son verildiği yazıyordu. Böylece Mustafa Kemal’in cephedeki görevi son bulmuş, kendisi Harbiye Nezareti (Milli Savunma Bakanlığı) emrine verilmiştir (7 Kasım 1918).
__________________
♥ Yüreğinizi güzelleştirin. Çünkü bir ömür sizinle...
Zeze isimli Üye şuanda  online konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Yeni Cevap

İçeriği Sosyalleştir

Etiketler
grup, kemal, komutanı, mustafa, orduları, yıldırım


Şu anda bu konuyu görüntüleyen etkin kullanıcılar: 1 (0 üye ve 1 konuk)
 
Seçenekler
Görüntüleme stilleri

Gönderme Kuralları
Konu açma yetkiniz yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti ekleme yetkiniz yok
Mesaj düzenleme yetkiniz yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Mustafa Kemal ATATÜRK Zeze ForumAdası Sözlük 10 24 Eylül 2022 22:43
Mustafa Kemal Atatürk Fotoğrafları Jön TüRk Atatürk Köşesi 9 15 Eylül 2022 20:19
Alay Komutanı Mustafa Kemal Zeze Atatürk Köşesi 0 13 Temmuz 2022 09:15
Mustafa Kemal Atatürk Harp Akademisi’nde Zeze Atatürk Köşesi 0 12 Temmuz 2022 12:53
Mustafa Kemal Atatürk'ün Doğumu ve Ailesi Zeze Atatürk Köşesi 0 12 Temmuz 2022 11:54


Saat: 05:04.

Forum Bilgileri
Hukuki Aydınlatma Metni
ForumAdası, tüm hakları saklıdır.

Kurucular: Jön TüRk & Eftamintokoftiden
Forum Sorumlusu: Zeze
Geliştiriciler: Regex & Cry
Tasarımcı: Mango

Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.

Altyapı bilgilerini okuduğunuz vBulletin yazılımı ForumAdası üzerinde lisanslı bir şekilde kullanılmaktadır.
ForumAdası; internet ortamında kullanıcıların içerik üretmelerine, bu içeriklerin de önceden onaya tabi tutulmaksızın yayımlanabilmesine olanak sağlayan bir forum sitesidir. Forum siteleri, tıpkı sosyal medya ve interaktif sözlükler gibi 5651 sayılı kanunun 2. maddesinin 1. fıkrasının "m" bendine göre Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermekte olan, hizmet ve içerikleri barındıran sistemleri sağlayan veya işleten platformdur.
5651 sayılı kanunun 5. maddesine göre yer sağlayıcı, yer sağladığı içeriği kontrol etmek veya hukuka aykırı bir faaliyetin söz konusu olup olmadığını araştırmakla yükümlü değildir. Başka bir deyişle ForumAdası üzerinden yapılan yazılı, görsel ya da işitsel paylaşımlardan doğabilecek yasal sorumluluk, mezkur içeriği paylaşan ForumAdası üyesi gerçek kişilere aittir. İlgili kanunun anılan maddesinin 2. fıkrasında da çok açık bir biçimde öngörüldüğü üzere; yer sağlayıcı, yer sağladığı hukuka aykırı içerikten, ceza sorumluluğu ile ilgili hükümler saklı kalmak kaydıyla, bu Kanunun 8 inci ve 9 uncu maddelerine göre haberdar edilmesi halinde ve teknik olarak imkân bulunduğu ölçüde hukuka aykırı içeriği yayından kaldırmakla yükümlüdür.
Açıklanan hukuki dayanaklar temelinde, hak ihlâli iddiasında bulunan hak sahipleri İLETİŞİM linkinden yer sağlayıcı ForumAdası yöneticilerine ihtarda bulunarak bahse konu hususu tebliğ etmeleri halinde incelemeler yapılıp, en geç 2 gün içerisinde gerekli işlemler tesis edilecektir.

5101 sayılı yasayla degişik 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince ForumAdası üzerinde telif hakkı bulunan MP3, video vb. eserlerin paylaşımı T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hak sahipliği verilmiş olan MÜ-YAP tarafindan yasaklanmış olup, yasal işlem olması halinde, paylaşan kişi ya da kişilerin bilgileri gerekli kurum ile paylaşılacaktır.