Forum Logo  

Anasayfa Forum Duyuruları Yönetim İletişim
 -
Geri Git   ForumAdasi.Com > Yaşam ve Eğlence > Bitkilerin Dünyası

Bitkilerin Dünyası Bitkilerle ilgili tüm paylaşımların yapılabileceği ve bu paylaşımlara ulaşılabilinecek bölüm.


Gül Nasıl Yetiştirilir?

Bitkilerle ilgili tüm paylaşımların yapılabileceği ve bu paylaşımlara ulaşılabilinecek bölüm.


Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni Konu Yeni Cevap
 
LinkBack Seçenekler Görüntüleme stilleri
Alt 28 Ocak 2024, 12:37   #1
Çevrimiçi
Zeze
Zeze - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kullanıcıların profil bilgileri ziyaretçilere gizlidir.
Rose Gül Nasıl Yetiştirilir?

Gül Nasıl Yetiştirilir?Gülgiller familyasından bir çiçek olan gül; Anadolu, İran ve Çin’de yetişmektedir. Gül mevsimi yaklaşırken siz de bahçenizi güllerle renklendirebilirsiniz.

Güller, güneşi sever. Günde en az 6 saat doğrudan güneş altında kalmaları gerekir. Dolayısıyla, kuru toprakta yetişirler. Kuru topraktaki minerallerle beslenirler.
genel forum sitesi forumadasi.com
Gül, hava aşırı sıcak ya da aşırı soğuk olmadığı takdirde solmayacaktır. Sulamadaki ya da gübrelemedeki küçük eksikliklerden hemen etkilenmez. Yetersiz sulanırsa tomurcuklarını açmaz, kendisini korur. Yetersiz sulama devam ederse genç fideler solabilir.

Saksıda hazır halde aldığınız gülleri geniş aralıklarla, sıkışık olmayacak şekilde dikmelisiniz. Ardından hemen sulayın ve ihtiyacınıza göre saksıya toprak ekleyin.

Bahçenize ektiğiniz güllerin, ilk hafta kuru toprakta olmasını sağlayın. Gülleri diktikten 1 hafta sonra sulamaya başlayın.Toprak İsteği
Güller killi, kumlu toprağı sever. Drenajı iyi olan bir toprakta, bitkinin altına sulama çanağı oluşturarak dikilmelidir. Böylece bitkiye sulama yaptıktan sonra suyun köklere tam olarak işlemesi sağlanır.

Ekimi
Gül ekimine en uygun yer, çok güneş alan yerlerdir. Güller günde en az 4 saat güneş görmelidir. Hafif esintili yerleri de sever.

Gül fideleri bitişik ekilmemelidir. Hava akımını sağlamak adına en az 1 metre mesafe bulunarak dikilmelidir. Ağaçların yakınlarında veya ağaç diplerinde kesinlikle ekim yapılmamalıdır.

Gübre İsteği
Gübreleme ile ilgili olarak, özellikle bitkinin tomurcuklandığı dönemde temmuz ayına kadar 3 kez suda eritilmiş gül şerbeti bitki toprağına dökülmelidir. Bu işlem güneşin yavaş yavaş yok olduğu zaman diliminde yapılmalıdır.

Bakımı
Güllerin sürgün vermeye başladığı bahar döneminde, gülün diplerinden çıkan koyu kırmızı dallar çıktığında temizlenerek bitkinin daha verimli çiçek açması sağlanmalıdır.

Dona karşı bitkiyi korumak amacıyla, mart sonu nisan başı topraktan 30-40 cm bazen de 60 cm olacak şekilde budama yapmak, gülün daha zengin yapraklanmasını sağlayacaktır.Sulanması
Gül sulanırken her defasında aynı kap ve aynı miktarda su kullanılmalıdır. Sulama periyodik ve düzenli olmalıdır. Kışın sulama yapılırken musluk suyu kullanılmamalıdır, bu su güle soğuk gelebilir. Oda sıcaklığında bir su kullanılmalıdır.

Çoğaltılması

Tohum ile çoğaltma: Tohumları sağlıklı ve hastalıksız olan güllerden seçmelisiniz. Gül tohumu ekildiği yıl çimlenmez. Çimlenmeye en uygun zaman sonbahardır. Tohumla çimlendirme için çoğaltılacak gül tohumunun +4ºC sıcaklığa ihtiyacı vardır. Tohumun 4-6 ay kadar nemli bir yosun içerisinde bekletilmesi gerekir. Daha sonra tohumlanan gül kasalara 10 cm aralıklarla dikilir.

Çelik yöntemi: Çelikle çoğaltılma en uygun zaman kasım-mart ayları arasıdır. Sağlıklı bir gülden bir parça çelik alının. Aldığınız parçayı köklendirme hormonuna batırın. Batırdıktan sonra köklendirme masalarına dikin. Dikme aralığı 3-7 cm olmalıdır. Köklenme 5-6 haftada tamamlanır.

Aşılama yöntemi: Öncelikle anaç ve damızlık fidan alın. Anaç fidan üzerine aşı yapılacak olandır. Damızlık fidan ise kendisinden aşı kalem alınandır. Anaç aşı bıçağı kullanılarak T şeklinde çizin. Ardından kabuğu hafifçe kaldırın. Kalemden aşı bıçağı ile göz çıkarın. Çıkardığınız gözü T şeklinde çizilen yere oturtun. Daha sonra aşı yeri düzgün bir aşı ile bağlanarak çoğaltma işlemi uygulanır.

Bitki Besini
Bir bahçenin olmazsa olmazı; güllerinize bakım yaparak, güllerinizin ömrünü uzatın. Önce güllerinizin dip kısımlarını iyice kazın. Kazdığınız toprağa muz kabukları döşeyin. Güller, magnezyum kaynağı muzları çok sevdikleri için, muz kabuklarından faydalanacaklardır. Bunun yanı sıra, elenmiş odun külünü de güllerinizin dibine serperek, beslenmelerine katkıda bulunabilirsiniz.Bu Gri Şehrin Tüm Yollarını Rengarenk Boyamak İster,
Bazen Kızar Dünyaya ama Sadece Kendini Üzer...
Göremezler, Kalbindeki Elmasa Erişemezler,
Kanatlarını Rüzgara Açmış, Dur Diyemezler...
Onun Bir Düşü Var ki Asla Bilemezler!

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.
  Alıntı
Yeni Konu Yeni Cevap

İçeriği Sosyalleştir

Etiketler
gül, nasıl, yetiştirilir


Şu anda bu konuyu görüntüleyen etkin kullanıcılar: 1 (0 üye ve 1 konuk)
 
Seçenekler
Görüntüleme stilleri

Gönderme Kuralları
Konu açma yetkiniz yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti ekleme yetkiniz yok
Mesaj düzenleme yetkiniz yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkSaat: 12:32.

Forum Bilgileri
Hukuki Aydınlatma Metni
ForumAdası, tüm hakları saklıdır.

Kurucu: Jön TüRk
Forum Sorumlusu: Zeze
Geliştiriciler: Regex & Cry
Tasarımcı: Mango

Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Altyapı bilgilerini okuduğunuz vBulletin yazılımı ForumAdası üzerinde lisanslı bir şekilde kullanılmaktadır.
ForumAdası; internet ortamında kullanıcıların içerik üretmelerine, bu içeriklerin de önceden onaya tabi tutulmaksızın yayımlanabilmesine olanak sağlayan bir forum sitesidir. Forum siteleri, tıpkı sosyal medya ve interaktif sözlükler gibi 5651 sayılı kanunun 2. maddesinin 1. fıkrasının "m" bendine göre Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermekte olan, hizmet ve içerikleri barındıran sistemleri sağlayan veya işleten platformdur.
5651 sayılı kanunun 5. maddesine göre yer sağlayıcı, yer sağladığı içeriği kontrol etmek veya hukuka aykırı bir faaliyetin söz konusu olup olmadığını araştırmakla yükümlü değildir. Başka bir deyişle ForumAdası üzerinden yapılan yazılı, görsel ya da işitsel paylaşımlardan doğabilecek yasal sorumluluk, mezkur içeriği paylaşan ForumAdası üyesi gerçek kişilere aittir. İlgili kanunun anılan maddesinin 2. fıkrasında da çok açık bir biçimde öngörüldüğü üzere; yer sağlayıcı, yer sağladığı hukuka aykırı içerikten, ceza sorumluluğu ile ilgili hükümler saklı kalmak kaydıyla, bu Kanunun 8 inci ve 9 uncu maddelerine göre haberdar edilmesi halinde ve teknik olarak imkân bulunduğu ölçüde hukuka aykırı içeriği yayından kaldırmakla yükümlüdür.
Açıklanan hukuki dayanaklar temelinde, hak ihlâli iddiasında bulunan hak sahipleri İLETİŞİM linkinden yer sağlayıcı ForumAdası yöneticilerine ihtarda bulunarak bahse konu hususu tebliğ etmeleri halinde incelemeler yapılıp, en geç 2 gün içerisinde gerekli işlemler tesis edilecektir.

5101 sayılı yasayla degişik 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince ForumAdası üzerinde telif hakkı bulunan MP3, video vb. eserlerin paylaşımı T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hak sahipliği verilmiş olan MÜ-YAP tarafindan yasaklanmış olup, yasal işlem olması halinde, paylaşan kişi ya da kişilerin bilgileri gerekli kurum ile paylaşılacaktır.