Forum Logo  

Anasayfa Forum Duyuruları Yönetim İletişim
 -
Geri Git   ForumAdasi.Com > Müzik ve Sinema > Müzik Dünyası

Müzik Dünyası Müzik dünyasıyla ilgili bütün haberlerin, şarkı ve albüm bilgilerinin paylaşılacağı bölümdür.


Tambura | Telli Çalgı

Müzik dünyasıyla ilgili bütün haberlerin, şarkı ve albüm bilgilerinin paylaşılacağı bölümdür.


Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni Konu Yeni Cevap
 
LinkBack Seçenekler Görüntüleme stilleri
Alt 12 Eylül 2022, 18:18   #1
Çevrimdışı
Zeze
Zeze - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kullanıcıların profil bilgileri ziyaretçilere gizlidir.
Standart Tambura | Telli Çalgı

Tambura | Telli ÇalgıTambura | Telli Çalgı

Tambura müzik aleti, Türk musikisinin yaygın çalgılarından olan telli bir sazdır. Tambura kelimesinin kökeni kesin bilinmemekle birlikte Sümer dilindeki “pantur” sözcüğünden geldiği söylenmektedir. Tambura kelimesinin Arapça “dumbai bara” sözcüğünden geldiğini söyleyenler de vardır.

Tambura saz olarak da geçen tambura, bağlamadan daha küçük olup bağlamanın dört ses daha tiz ve aynı zamanda Divan sazının da bir tizi olduğu söylenir. Ses bakımında da çok perdeli bir yapı ve bu özelliğiyle büyük bir öneme sahiptir.

Tambura yapı olarak üç ana bölümden oluşmakla birlikte bu bölümler şöyledir: gövde, göğüs ve sap. Tambura, biçim olarak 38 cm’dir. Sapı oldukça uzun olmakla birlikte kaynaklarda yaklaşık olarak 73-84 cm şeklinde verilir. Tambura aynı zamanda dört tane sarı ve üç tane de çelik olmak üzere yedi tele sahiptir. Bugün sekiz telli tamburaların yapıldığı da görülür. Değişik boyutlarda yapılabilen tambura, boyut olarak orta boy bir çalgıdır.

Tambura Nasıl Çalınır?
Tambura bağlama, üç oktavlık bir ses özelliğine sahip olmakla birlikte mızrap aracılığıyla çalınan bir çalgıdır. Parlak bir sesi vardır. Bazı yörelerde ‘şelpe’ adı verilen teknik kullanılarak da çalındığı görülür. Tambura çalan kişilere Tamburi adı verilir. Tamburiler bu çalgıyı çalacakları sırada Tamburanın sap kısmını hafif bir şekilde aşağı yukarı sallayarak titreşimin artmasını sağlarlar ve böylelikle farklı duyguların ifade edilmesini sağlarlar.

Öncelikle tambura çalmak için bilen birisinden yardım almalısınız. Çünkü çalması oldukça zahmetli bir çalgıdır.

Tambura Hangi Yörenin?
Tambura sazının Milattan önceki dönemlere ait bazı kalıntılarına ulaşılmıştır. Bu saz türünün göçler yoluyla Batı’ya gelmiş olabileceği görüşü vardır. Tambura yalnızca Türkiye’de kullanılan bir çalgı olarak geçmektedir. Farabi’nin Horasan Tamburundan bahsettiği söylenmekle birlikte bu bilgiye göre Horasan’a ait olabileceği de düşünülebilir. Bazı kaynaklar, tambura çalgısının Orta Asya sazı olduğunu ifade ediyorlar. Her şekilde bir Türk sazı olduğu ispatlanabilen bu saz türü Türk musikisinin eşsiz sazlarından sadece birisi olduğu ve Türkiye’den başka bir yerde bu saz türüne günümüzde rastlanmadığına göre şuan için Anadolu çalgılarının gözdelerinden olduğunu söyleyebiliriz. Bizce de Tambura M.Ö. kaynaklara dayanarak göçler yoluyla Batı’ya gelmiş olabilir ve Avrupa ülkelerinde de kullanılmış olsa da günümüzde kullanımı görülmediğini çeşitli kaynaklara dayanarak söyleyebiliriz.

Tambura Hangi Malzemeden Yapılır?
Başlarda tamburanın tekne kısmı kaplumbağa kabuğu, kurutulmuş kabak, Hindistan cevizi kabuğu veya ağaç kütüğünden yapılmaktaydı. Geçmişte farklı şekillerle yapılmış olan Tambura, sonraları dilimli bir şekilde yapılmaya başlanmıştır. Sapı bir takoz ile tekne kısmına tutturulmuş ve zamanla ihtiyaca göre şekil değiştirmiştir. Tambura saz yapımında yarım daire şekli verilen teknelik bölümü için sert ağaçlardan ve meyve ağaçlarından yararlanılır.

Ses tablası olarak adlandırılan bölümünde ladinden ve sap bölümünde ise kayın gürgen, ıhlamur gibi ağaçlardan yararlanılır. Eşik kısımlarında ise genellikle akustik ağaçlar tercih edilebilir. Tambura değişik boyutlarda yapılabilir. Tambura mızrabı kaplumbağa kabuğundan yapıldığı söylenir. Mızrap epeyce sert bir malzemeden yapılır ve uzunluğu yapan kişinin isteğine bağlı olarak 9,5-13,5 cm civarında değişebilir. Aynı zamanda tambura yapan kişi onu icra etmesi gerekir.

Tambura Ne Tür Müziklerde Kullanılır?
Tambura, Türk müziğinin ses aralığıyla tamamen uyumlu bir çalgıdır.Genellikle de Türk Halk müziğinin icrasında kullanılan ve önemli bir yere sahip olan çalgıdır.Bu Gri Şehrin Tüm Yollarını Rengarenk Boyamak İster,
Bazen Kızar Dünyaya ama Sadece Kendini Üzer...
Göremezler, Kalbindeki Elmasa Erişemezler,
Kanatlarını Rüzgara Açmış, Dur Diyemezler...
Onun Bir Düşü Var ki Asla Bilemezler!

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.
  Alıntı
Yeni Konu Yeni Cevap

İçeriği Sosyalleştir

Etiketler
Çalgı, tambura, telli


Şu anda bu konuyu görüntüleyen etkin kullanıcılar: 1 (0 üye ve 1 konuk)
 
Seçenekler
Görüntüleme stilleri

Gönderme Kuralları
Konu açma yetkiniz yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti ekleme yetkiniz yok
Mesaj düzenleme yetkiniz yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkSaat: 04:02.

Forum Bilgileri
Hukuki Aydınlatma Metni
ForumAdası, tüm hakları saklıdır.

Kurucu: Jön TüRk
Forum Sorumlusu: Zeze
Geliştiriciler: Regex & Cry
Tasarımcı: Mango

Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Altyapı bilgilerini okuduğunuz vBulletin yazılımı ForumAdası üzerinde lisanslı bir şekilde kullanılmaktadır.
ForumAdası; internet ortamında kullanıcıların içerik üretmelerine, bu içeriklerin de önceden onaya tabi tutulmaksızın yayımlanabilmesine olanak sağlayan bir forum sitesidir. Forum siteleri, tıpkı sosyal medya ve interaktif sözlükler gibi 5651 sayılı kanunun 2. maddesinin 1. fıkrasının "m" bendine göre Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermekte olan, hizmet ve içerikleri barındıran sistemleri sağlayan veya işleten platformdur.
5651 sayılı kanunun 5. maddesine göre yer sağlayıcı, yer sağladığı içeriği kontrol etmek veya hukuka aykırı bir faaliyetin söz konusu olup olmadığını araştırmakla yükümlü değildir. Başka bir deyişle ForumAdası üzerinden yapılan yazılı, görsel ya da işitsel paylaşımlardan doğabilecek yasal sorumluluk, mezkur içeriği paylaşan ForumAdası üyesi gerçek kişilere aittir. İlgili kanunun anılan maddesinin 2. fıkrasında da çok açık bir biçimde öngörüldüğü üzere; yer sağlayıcı, yer sağladığı hukuka aykırı içerikten, ceza sorumluluğu ile ilgili hükümler saklı kalmak kaydıyla, bu Kanunun 8 inci ve 9 uncu maddelerine göre haberdar edilmesi halinde ve teknik olarak imkân bulunduğu ölçüde hukuka aykırı içeriği yayından kaldırmakla yükümlüdür.
Açıklanan hukuki dayanaklar temelinde, hak ihlâli iddiasında bulunan hak sahipleri İLETİŞİM linkinden yer sağlayıcı ForumAdası yöneticilerine ihtarda bulunarak bahse konu hususu tebliğ etmeleri halinde incelemeler yapılıp, en geç 2 gün içerisinde gerekli işlemler tesis edilecektir.

5101 sayılı yasayla degişik 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince ForumAdası üzerinde telif hakkı bulunan MP3, video vb. eserlerin paylaşımı T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hak sahipliği verilmiş olan MÜ-YAP tarafindan yasaklanmış olup, yasal işlem olması halinde, paylaşan kişi ya da kişilerin bilgileri gerekli kurum ile paylaşılacaktır.