Forum Logo  

Anasayfa Forum Duyuruları Yönetim İletişim
 -
Geri Git   ForumAdasi.Com > Yaşam ve Eğlence > Sağlık Köşesi

Sağlık Köşesi Her şeyin başı, her şeyden önemlisi sağlıktır. Alt bölümler aracılığıyla konuları takip edin, sağlığınızı ihmal etmeyin.


Alzheimer Kadınlarda Daha Sık Görülüyor

Her şeyin başı, her şeyden önemlisi sağlıktır. Alt bölümler aracılığıyla konuları takip edin, sağlığınızı ihmal etmeyin.


Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni Konu Yeni Cevap
 
LinkBack Seçenekler Görüntüleme stilleri
Alt 24 Mayıs 2023, 23:55   #1
Çevrimdışı
Papatya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kullanıcıların profil bilgileri ziyaretçilere gizlidir.
Standart Alzheimer Kadınlarda Daha Sık Görülüyor

Alzheimer Kadınlarda Daha Sık Görülüyor

Alzheimer Kadınlarda Daha Sık Görülüyor

[Foruma üye olmadığınız sürece forum içeriğindeki bağlantıları görüntüleyemezsiniz. Foruma üye olmak için TIKLAYIN!]

Yapılan yeni araştırmalar, kadınlara Alzheimer hastalığı teşhisi konma olasılığının erkeklere kıyasla iki kat daha fazla olduğunu ortaya koydu.

Toplumun genelini etkileyen birçok hastalığın kadınlarda daha sık görüldüğü biliniyor. Yapılan son araştırmalar, alzheimer hastalığının da kadınlarda görülme riskinin arttığını ortaya koyuyor.

Stresin beyin üzerindeki etkilerini araştıran çalışmalardan biri, öncelikle stresin kadın beynini farklı şekilde etkilediğini ortaya koydu. Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi araştırmacıları tarafından yürütülen ve Brain dergisinde yayınlanan çalışmada, erkek ve dişi kemirgenlerin büyük miktarda strese maruz kaldıklarında beyin aktiviteleri karşılaştırıldı. Stres üzerinde yapılan bu çalışma, aynı zamanda Alzheimer ile de ilişkili bazı etkilerin keşfedilmesini sağladı.

Kadın ve erkek beyni stresi farklı algılıyor

Araştırmacılar, erkek ve dişi fareleri ayrı ayrı 22 saat boyunca izlediler ve beyinlerindeki “amiloid beta” düzeylerini ölçtüler. Amiloid beta, stresle etkilenen ve aynı zamanda Alzheimer ile de yakından ilişkili görülen bir madde.

Deney farelerine deney süresince belirli bir miktar stres faktörü uygulandı ve farelerin kanındaki stres hormonlarının seviyesi de ölçüldü. Her iki cinsiyetin de aynı miktarda stres yaşadığı gözlemlendi ancak, erkek farelerin beyinlerinin stresli duruma dişi farelerden oldukça farklı şekilde tepki verdiği de anlaşıldı. Hem erkek hem de dişi fareler deneyimi eşit derecede stresli bulsa da, dişilerde amiloid beta seviyeleri, stresli durumu yaşadıktan sonraki ilk iki saat içinde önemli ölçüde yükseldi. Ek olarak, izleme süresi boyunca seviyeleri yüksek kaldı. Bununla birlikte, erkeklerde çoğunlukla amiloid beta seviyelerinde bir değişiklik gözlemlenmedi.

Bu çalışma aslında erkek ve kadın beyinlerinin temelde stresi tamamen farklı şekilde işlediğini kanıtlamış oldu. Dişi kemirgenlerin, artan amiloid beta düzeyleriyle bağlantılı olan stres hormonunu alan nöronlara sahip olduğu görülürken, erkek kemirgenlerde bu nöronlara rastlanmadı ve dolayısıyla stres hormonunu daha az salgıladılar.

Bu temel farkın insanlarda var olup olmadığı veya insanlarda bu kadar belirgin olup olmadığı net olmasa da, çalışma stres söz konusu olduğunda erkekler ve kadınlar arasındaki biyolojik farklılıkları gösteriyor.

Araştırmanın yazarı ve nöroloji doçenti John Cirrito, bulguları "Hem farelerde hem de insanlarda hücresel düzeyde strese nasıl tepki verdikleri konusunda erkekler ve dişiler arasında temel bir biyolojik fark var" şeklinde özetliyor. "Alzheimer hastalığında cinsiyet farkını yönlendiren tek faktörün stres olduğunu düşünmüyoruz. Erkekler ve kadınlar arasında hormonlar, yaşam tarzları ve sahip oldukları diğer hastalıklar açısından muhakkak katkıda birçok başka farklılıktan da söz edilmeli.”

Alzheimer riskinde cinsiyet tek faktör değil

Alzheimer hastalığının stresle bağlantısını ortaya koyan başka akademik çalışmalar da mevcuttu. Ancak bu araştırma, kadınlara neden erkeklerden daha fazla hastalık teşhisi konduğuna dair önemli bir veri elde etmiş oldu. Strese verilen tepkileri incelerken, biyolojik cinsiyet farklılıklarını da önemli bir faktör olarak değerlendirmek gerektiği böylece daha güçlü bir şekilde açığa çıktı.

Türkiye’de 300 ila 500 bin, dünyada ise (Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre) 55 milyondan fazla Alzheimer hastası olduğu biliniyor. Genellikle 60 yaşından sonra ortaya çıkan bu nörolojik rahatsızlık, kişinin yaşam kalitesini doğrudan etkilediği için önemli bir halk sağlığı meselesi de. DHA’ya konuşan Uzm. Dr. Didem Er, hastalığın kadınlarda 2 kat daha fazla görüldüğünü de altını çizerek, aynı zamanda birinci dereceden akrabasında Alzheimer hastalığı bulunan kişilerde riskin 4 kat daha fazla arttığını ifade ediyor. Yoğun strese maruz kalmanın yanı sıra kötü beslenme, sigara ve alkol kullanımı gibi faktörler de hastalığın görülme riskini artıran etmenler arasında.


alıntı[Foruma üye olmadığınız sürece forum içeriğindeki bağlantıları görüntüleyemezsiniz. Foruma üye olmak için TIKLAYIN!]

[Foruma üye olmadığınız sürece forum içeriğindeki bağlantıları görüntüleyemezsiniz. Foruma üye olmak için TIKLAYIN!]
  Alıntı
Yeni Konu Yeni Cevap

İçeriği Sosyalleştir

Etiketler
alzheimer, daha, görülüyor, kadınlarda, sık


Şu anda bu konuyu görüntüleyen etkin kullanıcılar: 1 (0 üye ve 1 konuk)
 
Seçenekler
Görüntüleme stilleri

Gönderme Kuralları
Konu açma yetkiniz yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti ekleme yetkiniz yok
Mesaj düzenleme yetkiniz yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkSaat: 03:03.

Forum Bilgileri
Hukuki Aydınlatma Metni
ForumAdası, tüm hakları saklıdır.

Kurucu: Jön TüRk
Forum Sorumlusu: Zeze
Geliştiriciler: Regex & Cry
Tasarımcı: Mango

Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Altyapı bilgilerini okuduğunuz vBulletin yazılımı ForumAdası üzerinde lisanslı bir şekilde kullanılmaktadır.
ForumAdası; internet ortamında kullanıcıların içerik üretmelerine, bu içeriklerin de önceden onaya tabi tutulmaksızın yayımlanabilmesine olanak sağlayan bir forum sitesidir. Forum siteleri, tıpkı sosyal medya ve interaktif sözlükler gibi 5651 sayılı kanunun 2. maddesinin 1. fıkrasının "m" bendine göre Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermekte olan, hizmet ve içerikleri barındıran sistemleri sağlayan veya işleten platformdur.
5651 sayılı kanunun 5. maddesine göre yer sağlayıcı, yer sağladığı içeriği kontrol etmek veya hukuka aykırı bir faaliyetin söz konusu olup olmadığını araştırmakla yükümlü değildir. Başka bir deyişle ForumAdası üzerinden yapılan yazılı, görsel ya da işitsel paylaşımlardan doğabilecek yasal sorumluluk, mezkur içeriği paylaşan ForumAdası üyesi gerçek kişilere aittir. İlgili kanunun anılan maddesinin 2. fıkrasında da çok açık bir biçimde öngörüldüğü üzere; yer sağlayıcı, yer sağladığı hukuka aykırı içerikten, ceza sorumluluğu ile ilgili hükümler saklı kalmak kaydıyla, bu Kanunun 8 inci ve 9 uncu maddelerine göre haberdar edilmesi halinde ve teknik olarak imkân bulunduğu ölçüde hukuka aykırı içeriği yayından kaldırmakla yükümlüdür.
Açıklanan hukuki dayanaklar temelinde, hak ihlâli iddiasında bulunan hak sahipleri İLETİŞİM linkinden yer sağlayıcı ForumAdası yöneticilerine ihtarda bulunarak bahse konu hususu tebliğ etmeleri halinde incelemeler yapılıp, en geç 2 gün içerisinde gerekli işlemler tesis edilecektir.

5101 sayılı yasayla degişik 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince ForumAdası üzerinde telif hakkı bulunan MP3, video vb. eserlerin paylaşımı T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hak sahipliği verilmiş olan MÜ-YAP tarafindan yasaklanmış olup, yasal işlem olması halinde, paylaşan kişi ya da kişilerin bilgileri gerekli kurum ile paylaşılacaktır.